Çfarë donte piloti rus: Televizioni amerikan publikoi një animacion të incidentit mbi Detin e Zi

Televizioni amerikan CBS publikoi një simulim të animuar të incidentit të ndodhur dje mbi Detin e Zi. Ajo tregon se si piloti rus bëri një gabim në vlerësimin e situatës.

Simulimi tregon se si një avion rus kalon nën një dron ushtarak amerikan dhe lëshon karburant gjatë procesit.

Amerikanët pretendojnë se piloti rus filloi të ngrinte hundën e avionit shumë herët dhe, rastësisht ose jo, kapi helikën e dronit. Operatorët amerikanë nuk kishin zgjidhje tjetër veçse ta linin të rrëzohej në Detin e Zi.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se SHBA do të vazhdojë operacionet mbi Detin e Zi dhe se përgjimi rus i dronit nuk do t’i pengojë ata ta bëjnë këtë.

“Nëse mesazhi është se ata duan të na pengojnë të fluturojmë dhe operojmë në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi, atëherë ai mesazh nuk do të funksionojë sepse nuk do të ndodhë”, tha John Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së.

Kategoritë
BotaLajme