“Burri im s’është racist”, reagon gruaja shqiptare e futbollistit turk

Futbollisti i Kombëtares së Turqisë, Merih Demiral flitet se është dënuar me dy ndeshje mos-lojë nga UEFA për shkak të mënyres se si festoi golin ndaj Austrisë.

Gruaja e futbollistit turk, Heidi Lushtaku – e cila është me prejardhje shqiptare flet për Blick në lidhje me këtë dënim të shtëpisë së madhe të futbollit, UEFA.

“Burri im nuk është racist. Ai është i sjellshëm dhe tolerant”, ka thënë shkurt vajza nga Kosova

Demiral bëri një simbol me duart e tij, që sipas UEFA-s është mesazh nacionalist, gjë që është e ndaluar nga organet e shtëpisë së futbollit, sidomos në një kompeticion të tillë si në Euro 2024.

Kombëtarja e Turqisë nesër do të luaj ndeshjen çerekfinale të Euro 2024 ndaj Holandës, por ende nuk ka një komunikatë zyrtare nga UEFA në lidhje me dënimin dhe përmendur në mediat ndërkombëtare.

Kategoritë
Sport