Bukuroshe saudite po shkruan historinë e tenisit, në moshën 18-vjeçare tashmë është bërë e famshme

Edhe pse është vetëm 18 vjeç, tenistja Yara Alhogbani tashmë është një yll pasi është bërë tenistja e parë profesioniste që vjen nga Arabia Saudite.

E lindur në vitin 2004 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Yara vendosi që në moshë të re që tenisi të ishte e ardhmja e saj. Kur ajo fitoi turneun Isa Town në Bahrein vitin e kaluar, ajo tashmë tërhoqi vëmendjen ndaj vetes dhe tani ajo është kthyer në sy të publikut.

Yara Alhogbani së fundmi ka shënuar fitoren e parë për një tenisiste nga Arabia Saudite. Ajo mundi Annika Rojas në kualifikueset e turneut ITF në Manacor, por më pas u eliminua nga përfaqësuesja vendase dhe farësja Naroa Aranzabal.

Edhe pse e lindur në SHBA, tenistja e re vendosi të performojë nën flamurin e atdheut të saj, Arabisë Saudite. Arsyeja është se ajo dëshiron të jetë lider dhe udhërrëfyese për femrat tenisiste nga ky vend në vitet e ardhshme.

Sauditi vendosi të ndiqte gjurmët e vëllezërve Ammar dhe Saud, të cilët filluan të konkurrojnë në tenis që në fëmijërinë e hershme. Megjithatë, ndërkohë, ata hoqën dorë nga karriera e tenisit. Ndërkohë, tenistja e re u transferua në Spanjë dhe stërvitet atje në Akademinë Rafael Nadal.

Ndonëse ende nuk i ka arritur majat e rezultateve të saj në tenis, ajo është kthyer në një yll, historia e së cilës është me interes për mediat më të respektuara botërore. Ajo ishte edhe në kopertinën e revistës së famshme Vogue.
“Ka qenë gjithmonë qëllimi im të sjell Arabinë Saudite në botën e tenisit dhe besoj se tashmë kam bërë një punë të mirë për ta bërë këtë. Ndërsa besoj se arritjet e mia në fushë janë të rëndësishme, dua t’i kushtoj kohën dhe njohuritë e mia. për të ndihmuar çdo vajzë saudite që ëndërron një karrierë me një raketë”, tha Yara për Vogue.

Modeli i një tenisteje të talentuar është Serena Williams, e cila teksa ka lindur dhe është rritur në Ohio, shpeshherë e ka parë këtë teniste legjendare nga tribuna dhe ka admiruar sukseset e saj.
“Serena është një model për shumë vajza, jo vetëm për tenistet. Modeli i saj ka tejkaluar sportin dhe unë e shikoj atë në shumë mënyra. Shpresoj ta imitoj atë. Nuk kam asnjë rekord që dua të thyej, unë thjesht dua të jem më i mirë se sa isha një ditë më parë në fushë dhe jashtë saj”, tha Yara.

Se misioni i saj tashmë po jep rezultate, konfirmuam në fillim të këtij viti kur u formua ekipi i tenisit për femra të Arabisë Saudite për herë të parë në histori.

Skuadra prej katër anëtarësh saudite mori pjesë në garën parakualifikuese për Azinë dhe Oqeaninë si pjesë e Kupës Billie Jean King në Sri Lanka.

“Pjesëmarrja në këtë ngjarje është një hap i madh për tenisin e grave në Arabinë Saudite dhe ne jemi të gjithë krenarë që përfaqësojmë vendin tonë dhe bëjmë më të mirën. Shikimi i dyerve të hapura për atletet tona të reja saudite është përtej emocionuese,” tha trajneri Areej Farah.

Ndërkohë, Federata Ndërkombëtare e Tenisit (ITF) ka bërë të ditur se është duke punuar në zhvillimin e iniciativave për juniorët gjatë viteve të fundit, të cilat pritet të sjellin rezultate të mëdha në të ardhmen.

Kategoritë
Sport