Blinken në Tiranë, ShBA-ja e quan Shqipërinë “partner kyç në Ballkan”

Tashmë është konfirmuar, sekretari i Shtetit, Antony Blinken do ta vizitojë javën tjetër Shqipërinë.

Përmes një komunikate për media, Departamenti amerikan i Shtetit ka konfirmuar këtë vizitë, më 14 shkurt.

Ndërkohë, në këtë komunikatë thuhet se “Shqipëria është partner kyç për stabilitet në Ballkan”.

“Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken do të udhëtojë në Tiranë, Shqipëri dhe Mynih, Gjermani, nga 14-17 shkurt. Në Tiranë, Sekretari Blinken do të riafirmojë fuqinë e marrëdhënara me Shqipërinë, një partner kyç për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe një aleat i fortë në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”, thuhet aty.

Kategoritë
BotaLajmeRajoni