BBC zbuloi se çfarë konsumoi Trippier në ndeshjen kundër Serbisë

Mbrojtësi anglez Kieran Trippier (33) pati një problem me ngërçe në ndeshjen kundër Serbisë dhe në një moment kamerat e regjistruan atë duke pirë një pije misterioze, pas së cilës ai u kthye shumë shpejt në fushë. Një kurë mrekullie? Ndoshta, sepse u zbulua se çfarë përdori anglezi.

Në një moment të ndeshjes kundër Serbisë, Trippier duhej të largohej nga fusha dhe të vendoste këmbën në një reklamë aty pranë, pas së cilës u bë e qartë se ai kishte probleme me ngërçe.

Pikërisht në atë moment, stafi mjekësor i kombëtares së Anglisë i ka dhënë dy thasë nga të cilat ka pirë një substancë të panjohur deri atëherë, pas së cilës ai është kthyer në lojë dhe e ka përfunduar pa problem ndeshjen.

Çuditërisht, pezullimi i përdorur nga Trippier u bë temë bisede në shtypin anglez dhe në mediat sociale, me shumë njerëz që pyesin se çfarë kishte marrë.

Në fund, përgjigjen e ka dhënë BBC, e cila ka hetuar këtë temë.

Një qese përmbante një pije të mbushur me karbohidrate dhe substanca tjetër që ai konsumoi ishte lëngu i turshive.

BBC shkruan se lëngu i turshive është në fakt një pjesë e rëndësishme e strategjisë së rikuperimit të lojtarëve anglezë, dhe e ashtuquajtura. “Ilaçi i mrekullisë” nuk u bë i rëndësishëm vetëm për anglezët.

Gjegjësisht, hulumtimet shkencore tregojnë se ngrënia turshi relakson spazmat e muskujve për dyzet për qind më shumë sesa pirja e ujit.

Anglia do të luajë ndeshjen e dytë në grupe të Kampionatit Evropian kundër Danimarkës të enjten dhe ata shpresojnë të bëjnë një paraqitje më të mirë sesa kundër Serbisë kur festuan 1-0.

Kategoritë
Sport