Bashkëshortja e Vuçiqit takoi Elena Zelenskin në Beograd: Rusët u zemëruan dhe e ofenduan Vuçiqin

Bashkëshortja e Aleksandër Vuçiqit, Tamara, priti të dielën në Beograd bashkëshorten e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy, Elena, ku ishin të pranishëm edhe ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Serbisë.

Zonjat vizituan bibliotekën e qytetit në qendër të Beogradit me “raftin ukrainas”, gjetjet arkeologjike të epokës romake në ndërtesën e bibliotekës dhe morën kartat e anëtarësimit.

Ata gjithashtu shëtitën nëpër Kalanë e Beogradit dhe parkun përreth Kalemegdan me monumentin “Mirënjohja ndaj Francës” për ndihmën e Serbisë në Luftën e Parë Botërore. U vu re se audio-udhërrëfyesi nëpër vendet historike të kryeqytetit të Serbisë ka qenë në gjuhën ukrainase që nga prilli.

“Në praninë e bashkëshortëve të presidentëve të Serbisë dhe Ukrainës, në rektoratin e Universitetit të Beogradit u nënshkrua një marrëveshje për bashkëpunimin shkencor, arsimor dhe kulturor midis Universitetit të Beogradit dhe Universitetit Kombëtar Taras Shevchenko në Kiev”, raporton agjencia Tanjug.

Tamara Vuçiq dhe Elena Zelenska shoqëroheshin nga ministri i Jashtëm serb Marko Gjuriq dhe kolegu i tij ukrainas Dmitry Kuleba, si dhe ambasadori ukrainas Vladimir Tolkach..

Lajmi për takimin në Serbi tërhoqi shumë vëmendje në Rusi, kështu që ishte një nga artikujt më të lexuar në gazetën shtetërore RIA Novosti. Komentet e lexuesve nuk ishin shumë të favorshme ndaj Serbisë.

Komentet e spikatura me më shumë reagime ishin “E turpshme” dhe “Kjo është e neveritshme, kjo është sjellje e neveritshme për ‘miqtë’ e Rusisë”. Një komentues ka bërë pyetjen “Vuçiq a je vërtet pa kurriz”. Po ashtu njëri shkroi “Vuçiq edhe i yti edhe i yni”.

Kategoritë
LajmeRajoni