Ambasadori turk bën thirrje për festë të përmbajtur “kur t’i mposhtim holandezët”

Ambasadori i Turqisë në Austri, Ozan Ceyhan, tha se shpreson se tifozët do të tregojnë vetëpërmbajtje në festimet e tyre nëse kombëtarja turke e mposht Holandën në çerekfinale të Kampionatit Evropian të shtunën mbrëma në Berlin.

Turqia e mundi 3:2 Austrinë në një ndeshje drithëruese në 1/8 e finales në Leipzig të martën, dhe tani do të ketë një përballje të madhe në kryeqytetin gjerman, ku jetojnë rreth 250.000 mërgimtarë turq.

Fitorja ndaj Austrisë nxiti festë të madhe në qytetet evropiane, me tifozët që valëvitën flamuj dhe i ranë borive të automobilave të tyre gjatë gjithë natës.

“Kur ta fitojmë ndeshjen kundër Holandës, besoj se, mbase, nuk kemi nevojë t’i shqetësojmë fqinjët dhe miqtë tanë austriakë me bori dhe zhurma të panevojshme. Mund të festojmë me më qetësi dhe butësi”, tha Ceyhan për mediat turke në Austri të premten.

“Nuk kam aspak dyshim se ju, bashkëqytetarët e mi, të gjithë austriakë me prejardhje turke, do të vetëpërmbaheni”, shtoi ai.

Në rast fitoreje kundër Holandës, Turqia do të takohej me Anglinë ose Zvicrën në gjysmëfinalen e së mërkurës në Dortmund.

“Miqtë tanë austriakë e mposhtën Holandën [por] edhe ne fituam lojën kundër miqve tanë austriakë. Tani ne luajmë kundër Holandës, pyes pse të mos fitojmë ne 3:2?” shtoi ai.

Kategoritë
LajmeSport