Aktiviste nga Serbia që hodhi vezë në një murale të Mlladiçit mori mbishkrime duke e kërcënuar atë me vdekje

Aktivistja Aida Ćorović së fundi mori një vendim sipas të cilit ajo duhet të paguajë 100,000 RSD për aktin e hedhjes së vezëve në muralin e Ratko Mlladiqit. Dje ajo bëri të ditur se në Vrbas në Serbinë Veriore janë shkruar mbishkrime duke e kërcënuar me vdekje.

Çoroviç ka shpërndarë një foto në profilin e saj në Facebook, e cila është regjistruar në Vrbas dhe e cila tregon një mbishkrim që bën thirrje për vrasjen e saj.

“Një kartolinë nga Vrbas. Faleminderit shokut që e dërgoi. Tani pres një telefonatë nga zyra e ‘presidentit’ pasi e kanë zakon të telefonojnë herë pas here”, ka shkruar Çoroviç bashkë me foton.
Në mur është shkruar “Vriteni Aida Ćorovicin në shikim”.

Kujtojmë, Ćorović së fundi ka marrë një aktgjykim nga Gjykata për Kundërvajtje, në të cilin ajo është shpallur fajtore për shkak se së bashku me Jelena Jaqimović, ajo hodhi vezë në muralin e Ratko Mlladić, një kriminel lufte i dënuar për krime lufte në Srebrenicë. Për shkak të kësaj, ajo është dënuar me gjobë prej 100.000 dinarë, që është afërsisht 1.667 km.

Murali i kriminelëve të luftës u pikturua në vitin 2021. Shumë shpejt mbi të është derdhur bojë, por një grup qytetarësh kanë vendosur ta pastrojnë. Muralja u shkatërrua dhe u fshi në mënyrë të përsëritur dhe u organizuan protesta për gjithçka. Më vonë u vizatua edhe Drazha Mihajloviq, por në fund muralet u fshinë. Të paktën tani për tani.

Kategoritë
LajmeRajoni