A e dini historinë e pabesueshme për Pele dhe Stallone: ​​braziliani theu gishtin e aktorit me një top

Lajmi për vdekjen e futbollistit legjendar Pele tronditi botën, dhe historia sesi braziliani i famshëm theu gishtin e aktorit të famshëm Sylvester Stallone u bë virale.

Legjenda e futbollit Pele theu gishtin e superyllit të famshëm të Hollivudit, Sylvester Stallone, duke goditur penalltinë e tij në xhirimet e filmit Escape to Victory.

Filmi i vitit 1981, rreth një grupi të burgosurish aleate që luajnë një ndeshje futbolli kundër një ekipi nazist, me Stallone dhe Pele.

Ndërsa promovonte filmin e tij Grudge Match, i publikuar në vitin 2013, Stallone tregoi historinë e pabesueshme se si Pele theu gishtin e tij me një top.

“Çfarë goditje që mora. Unë kam ende një gisht të thyer nga tentimi për të bllokuar penalltinë e Peles. Ai kishte veshur një palë çizme të Luftës së Dytë Botërore, të cilat kishin majë çeliku dhe topi ishte si një top. Ishte dy herë më i trashë dhe i rëndë. si topi i sotëm i futbollit”, tha Stallone për BBC.

Aktori i njohur tha se Pele i njoftoi se ku do të gjuante penalltinë, por nuk arriti të priste.

“Ai erdhi për të ekzekutuar penalltinë dhe më njoftoi saktësisht se ku do të gjuante. Unë qëndroja aty, por gjithsesi topi përfundoi në portë dhe nuk pata kohë të lëvizja”, shton Stallone.

Pele, i cili vdiq mbrëmë në moshën 83-vjeçare në një spital në Sao Paulo, theksoi në disa raste gjatë jetës së tij sesi shikimi i atij filmi e solli në lot.

Kategoritë
Sport