Ylli i NBA-së doli para shtypit dhe mbështeti Palestinën

Ylli i NBA-së Kyrie Irving shprehu mbështetjen e tij për popullin palestinez pasi ekipi i tij i Dallasit humbi nga Milwaukee mbrëmë.

Irving shkoi në konferencën për shtyp me të ashtuquajturit “Palestinez” – një shaka tradicionale nga ky vend, duke mbështetur kështu popullin palestinez.

Meqë ra fjala, palestinezët janë nën zjarr të fortë izraelit që prej 7 tetorit, gjë që ka rezultuar në vdekjen e një numri të madh civilësh dhe fëmijësh.

Kujtojmë se edhe Irving u konvertua në Islam disa vite më parë.

“Unë jam thjesht i përkushtuar ndaj shërbimit tim ndaj Allahut dhe po vazhdoj të udhëhiqem nga kjo. Jam i lumtur që jam pjesë e këtij komuniteti dhe bëj gjënë e duhur,” tha Irving në vitin 2021 kur u konvertua në Islam.

Të shtojmë se Irving shënoi 39 pikë me gjashtë asistime dhe katër kërcime në humbjen e Mavericks me Bucks 132:125.

Kategoritë
Sport