Vuçiq për planin evropian për Kosovën: Po të kishim refuzuar do të kishim përfunduar si në vitet ’90’

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq flet sonte në televizionin kombëtar (RTS) për planin evropian për Kosovën, për të cilin ka rënë dakord në parim dje në Bruksel, pasi opozita, veçanërisht e djathta, e takuan atë me thikë duke e akuzuar për tradhti kombëtare dhe interesat shtetërore.

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Bruksel, Vuçiq e gjeti veten nën një breshëri komentesh si ajo se nënshkrimi i marrëveshjes do të nënkuptonte “se Serbia nuk do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, d.m.th. krijimin praktik të Kosovës. pavarësisë”, deri në shpalljen e mitingjeve dhe tubimeve kombëtare në rrugë si kundërpërgjigje ndaj synimit për “dorëzimin e tërë vendit të Serbisë për Bashkimin e Komunave Serbe”.

“Nuk ka pasur negociata, kanë thënë merre ose lëre”

Vuçiq tha se dje është zhvilluar vetëm një bisedë dhe ka paralajmëruar se do të ketë edhe më shumë. “Ka pasur një bisedë, nuk jemi marrë vesh, do të vazhdojmë”, tha Vuçiq në emisionin Takovska 10 në RTS.

Ai tha se plani franko-gjerman ndërkohë është bërë propozim evropian, siç tha ai.

“Ai plan i Bashkimit Evropian ka ardhur si ide e Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz, kanë sjellë një copë letër. Nuk kanë pyetur askënd, nuk ka pasur fare mundësi për negociata, kanë thënë merre ose lëre. tha ai.

Ai po ashtu ka thënë se është paralajmëruar për pasojat e mospranimit të propozimit, ndër të cilat është ndalimi i integrimeve evropiane dhe tërheqja direkte e investimeve.

“Vendi do të mbetej i izoluar”, paralajmëroi Vuçiq. Ai shtoi se Serbia paraqiti një “përgjigje të mprehtë dhe të plotë”. “Ata u kthyen me ndryshime kozmetike”, tha ai.

“Nuk kam asgjë për të fshehur”

“Ishte ose për të qëndruar në bisedime ose për të braktisur gjithçka dhe për të përfunduar si në vitet nëntëdhjetë me një kolaps të plotë ekonomik, thashë se Serbia është e gatshme të punojë në zbatimin e shumë gjërave nga plani”, tha Vuçiq.

Ai thotë se mediat serbe kanë publikuar pjesë nga propozimi evropian. “Po them se nuk kam asgjë për të fshehur, kjo na është vënë: ose do ose jo. Deklarata e Borrelit është shumë e paqartë, po flisja për një koncept apo një kornizë. Jemi gati të diskutojmë të gjitha temat. , dhe kjo do të çonte në normalizim”, tha Vuçiq.

Vuçiq ankohet se po sabotohet dhe po tradhtohet. “Këtu dua të gënjej dhe t’i mashtroj të gjithë në perëndim, pse po më tradhtoni, pse po e bëni këtë?” ka thënë Vuçiq.

“Nuk ka asnjë mënyrë që ata të bien dakord për ndryshime në marrëveshje”
Pranimi i një marrëveshjeje të tillë do të thotë se Kosova mund të hyjë në OKB, tha ai. “Prandaj nuk e firmosa”, tha ai. Ai gjithashtu thotë se nuk ka asnjë shans që BE-ja të pranojë ndryshimet e marrëveshjes.

Vuçiq ankohet se ai është fajtori në detyrë për çdo gjë dhe se edhe ata që nuk kanë qenë kurrë nacionalistë e sulmojnë për shkak të Kosovës.

“Unë jam ende duke punuar, por ende jam duke u sulmuar nga ata që përmenda më herët. Ata duan që unë të them gjithçka që po planifikojmë dhe bëjmë”, tha Vuçiq.

“Të paktën për një kohë nuk ka rrezik për sanksione”

“Unë nuk do të marr pjesë në zbatimin e disa gjërave. E kam thënë në fytyrë Macron dhe Scholz. Sa jam president nuk do të firmos njohjen e Kosovës dhe pranimin e Kosovës në OKB. Dhe pas meje. shikoni se çfarë do të bëni”, tha ai.

“Të paktën për një kohë nuk ka rrezik për sanksione, do të ketë presion. Askush nuk do t’i lërë negociatat të zgjasin pafundësisht, por deri më tani ato kanë zgjatur pafundësisht”, tha Vuçiq.

“Ky propozim nuk thotë “Kosovë e pavarur”, por në thelb është një njohje de facto”, tha Vuçiq.

“Duhet të mendojmë për veten tonë, për të ardhmen tonë”, tha Vuçiq dhe shtoi se pret që Kosova në një të ardhme të afërt të mos formojë Unionin e Komunave Serbe.

Pasi ta bëjnë, atëherë do të flasim për tema të vështira”, tha Vuçiq. Ai tha se mund të ndodhë brenda një muaji, dy ose diku më vonë.

“Ata thanë: Duhet ta bësh këtë ose do të humbasësh gjithçka”

“Na thanë: “Ne kemi një luftë në Evropë, duhet të bëjmë këtë dhe atë, ju jeni pjesë e saj. Ju duhet të bëni këtë ose do të humbni gjithçka”. Ne kemi rrëshqitur nga vrima e gjilpërës deri më tani. Ata u tërhoqën për shtatë ditë nga një treg që është disa herë më i madh se ai serb”, tha Vuçiq.

Populli le të zgjedhë ata që janë bixhoz, unë nuk jam kumarxhi”, tha ai.

Vuçiq thotë se së shpejti do të bëhet e ditur se paga mesatare në Serbi është rreth 750 euro, që është më e larta në rajon. Ai nuk e përmendi pagën mesatare në Kroaci, edhe pse më parë ka folur për pagat në Kroaci kur ka krahasuar pagat në vitin 2012 dhe 2014 në bord.

“Nuk ka diskutim. Më thonë harmonizo politikën e jashtme me BE-në. Unë them: e kuptoj”, tha Vuçiq për sanksionet. “Më vonë ata shkruajnë se Vuçiq nuk po dëgjon. Të gjithë investitorët financiarë duan të investojnë në Serbi, por nuk munden sepse ne nuk kemi vendosur sanksione”, tha Vuçiq.

Vuçiq premtoi rritje të pensioneve, pagesa për nënat që kanë fëmijë nën 16 vjeç, subvencione më të larta për fermerët, projekte të reja infrastrukturore…

Kategoritë
LajmeRajoni