Vuçiq pas pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës: Do të ketë ndryshime të thella në politikën e jashtme të Serbisë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës ishte një vendim i pritshëm. Ai falënderoi Hungarinë dhe tha se do të ketë ndryshime të thella në politikën e jashtme.

Vuçiq tha se historia për votimin në Këshillin e Evropës është publikuar një apo dy vjet më parë dhe se nuk ka asgjë për t’u turpëruar.

“Sa i përket Këshillit të Evropës, ne e dinim se ata kishin shumicën, kishin 33 vende dhe ne prisnim 34. E dinim që në fillim. dhe Uashingtoni thonë, pritej”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se vendimi i Hungarisë ishte i papritur dhe i është mirënjohës kryeministrit Viktor Orban.

“Ata u treguan se ishin miku më i madh i Serbisë dhe votuan kundër. Ata e bënë këtë në një mënyrë shumë të lartë dhe të qartë. Faleminderit për këtë. Faleminderit Spanjës, Qipros, Rumanisë, Azerbajxhanit. Serbia nuk ka qenë kurrë e frenuar në çështja e integritetit territorial të Ukrainës dhe le të “Duam t’ju informojmë se përfaqësuesit ukrainas kërkuan një pushim për t’u konsultuar dhe vendosën të jenë të përmbajtur në lidhje me integritetin territorial të Serbisë. Ne prisnim pak a shumë Greqinë”, shtoi Vuçiç.

Ai shtoi se Serbia nuk duhet t’i lejojë vetes të presë një krah dhe një këmbë dhe të ndërpresë marrëdhëniet me të gjithë në botë.

“Ne duhet të respektojmë më shumë ata që janë miqësorë me ne. Që nesër të mos harrojmë se Spanja, Hungaria, Azerbajxhani janë vende mike”, tha presidenti i Serbisë.

Kategoritë
LajmeRajoni