Vuçiq: Do ta dëgjoj me vëmendje deklaratën e presidentit të Kroacisë për Kosovën

Do ta dëgjoj me vëmendje deklaratën e presidentit të Republikës së Kroacisë, tha të hënën presidenti serb Aleksandar Vuçiq pas vlerësimit të Zoran Milanoviqit se Kosova është “rrëmbyer nga Serbia”.

– E pashë me një fjali atë që raportuan mediat, do të doja ta shihja atë deklaratë të presidentit kroat në tërësi, është përgjigjur Vuçiq i pyetur se si e komenton deklaratën e Milanoviqit.

Në konferencën e përbashkët për media pas bisedimeve me presidentin çek Millosh Zeman në Beograd, ai ka theksuar se do ta shikojë me kujdes deklaratën e presidentit kroat për Kosovën.

Milanović tha më herët sot se Rusia do t’i referohet aneksimit të Kosovës dhe se “Krimeja nuk do të jetë më Ukrainë”.

Unë qëndroj pas Kosovës dhe e mbështes atë… Po kush e aneksoi Kosovën? Bashkësia ndërkombëtare dhe ne. Është vjedhur nga Serbia. (…) Nuk është aneksim, por kapje, një pjesë e territorit që u nxor nga Serbia. Si quhet? Nxjerrja. Nuk është qafa, është qafa. Kjo nuk është vënia në pikëpyetje e Kosovës, por e gjithë koncepti në të cilin dikush mendon se ka të drejtë për gjithçka kur i përshtatet, dhe kur tjetri e bën atë, atëherë është krim, u tha Milanoviç gazetarëve pasi përcolli kontingjentin e tretë kroat në Lituani. .

Deklarata e Milanoviqit për Kosovën shkaktoi interes dhe miratim të madh në mediat serbe.

 

Kategoritë
LajmeRajoniVendi