Von Cramon: Kurti e Vuçiq e dinë që pala që e refuzon marrëveshjen do të izolohet dhe fajësohet

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, thotë se kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë janë të vetëdijshëm për masat ndëshkuese nëse nuk pajtohen ta nënshkruajnë ‘marrëveshjen bazë’ për normalizimin e raporteve.

“Si Kurti, ashtu edhe Vuçiç e dinë shumë mirë se pala që e refuzon marrëveshjen, ose pala qe tregohet jo konstruktive, do të izolohet gjithnjë e më shumë ndërkombëtarisht dhe do të fajësohet për dështimin. Kjo mund të çojë në një përkeqësim të relacioneve me BE-në dhe në ndalimin e disa proceseve të rëndësishme”, ka thënë ajo për Albanian Post.

Eurodeputetja gjermane nga radhët e të Gjelbërve, thotë gjithashtu se dy liderët ballkanikë duhet ta shfrytëzojnë mbështetjen e madhe politike në mënyrë që ta “shesin” kompromisin sado i dhimbshëm që mund të jetë.

Sa i përket çështjes së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe frikës jo për atë që sot paraqet legalisht ky mekanizëm, por për faktin se çfarë ai mund të paraqesë nesër, gjatë implementimit praktik, ajo thotë se në Kosovë nuk do të zbatohet modeli i Republikës Srpska në Bosnje-Hercegovinë.

Kategoritë
BotaLajmeRajoniVendi