U shpallën paratë e çmimeve të EURO 2024

Në mbledhjen e tij të sotme në Hamburg, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s njoftoi sistemin e shpërndarjes së parave të çmimeve për skuadrat që do të marrin pjesë në turneun final të Kampionatit Evropian të Futbollit UEFA 2024 që do të luhet në Gjermani midis 14 qershorit dhe 14 korrikut.

Është miratuar çmimi që do t’u shpërndahet skuadrave pjesëmarrëse në Kampionatin Evropian të Futbollit 2024 (EURO 2024) që do të mbahet nga Gjermania.

Sipas deklaratës së UEFA-s, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s njoftoi se çmimet do t’u shpërndahen skuadrave pjesëmarrëse në EURO 2024, i cili do të mbahet nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Shuma e çmimit që do t’u shpërndahet skuadrave pjesëmarrëse në EURO 2024 është miratuar në të njëjtin nivel me EURO 2020, pra në total 331 milionë euro.

Tarifa e pjesëmarrjes u caktua në 9.25 milionë euro.

Sistemi i shpërndarjes së parave të çmimeve për ekipet pjesëmarrëse në turne ishte si më poshtë:

Tarifa e pjesëmarrjes: 9.25 milionë euro

Bonusi i ndeshjes: 1 milion euro për një fitore dhe 500 mijë euro për një barazim

E drejta për të marrë pjesë në 1/16: 1.5 milionë euro

E drejta për t’u kualifikuar në çerekfinale: 2.5 milionë euro

E drejta për të kaluar në gjysmëfinale: 4 milionë euro

Fituesi i vendit të dytë do të marrë një pagesë shtesë prej 5 milionë euro.

Të ardhurat maksimale 28.25 milionë euro

Një shtesë prej 8 milionë eurosh do t’i bëhet kampionit të EURO 2024. Nëse skuadra kampione fiton të 3 ndeshjet e grupit, çmimi maksimal që mund të marrë do të jetë 28.25 milionë euro.

Nga ana tjetër, u tha se shorti i UEFA Nations League 2024-2025, në të cilin Turqia do të garojë edhe në Ligën B, do të mbahet në një ceremoni që do të mbahet në Paris, kryeqyteti i Francës, më 8 shkurt. 2024.

Kategoritë
Sport