Turku i famshëm mblodhi të gjithë yjet më të mëdhenj të futbollit për të ndihmuar Turqinë, kjo është lista e lojtarëve

Përfaqësuesja turke e futbollit Merih Demiral organizoi një aksion humanitar në të cilin përfshiu yjet më të mëdhenj të futbollit, gjithçka për të ndihmuar në rimëkëmbjen e vendit të tij, i cili vuajti rëndë nga tërmeti shkatërrues.

Merih Demiral mobilizoi yjet e futbollit dhe organizoi një fushatë nën emrin e tij, e cila synon të mbledhë fonde për të ndihmuar Turqinë dhe Sirinë nga tërmetet shkatërruese.

Pak ditë më parë kemi shkruar për marrëdhënien e tij miqësore me Cristiano Ronaldon, i cili i ka dhuruar fanellën e firmosur dhe Demiral e ka nxjerrë në ankand dhe tashmë ka dalë një listë me emrat pjesëmarrës në aksion.

Demiral kontaktoi emrat më të famshëm të futbollit si Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Erling Haaland dhe të gjithë ata ranë dakord të dhuronin një fanellë të nënshkruar për t’u nxjerrë në ankand.

Yje të shumtë e pranuan ftesën e tij, kështu që Goal.com turke publikoi një listë me emrat që u përgjigjën pozitivisht për të dhuruar fanellën.
Lojtarët që iu përgjigjën Demiralit janë: Harry Kane, Erling Haaland, Paulo Dybala, Leonardo Bonucci, Karim Benzema, Kevin de Bruyne, Neymar, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Antoine Griezmann, Eden Hazard, Alvaro Morata dhe Kylian Mbappe.

Në momentin që u shkrua njoftimi, fanellat ishin shitur dhe ishin mbledhur rreth gjashtë milionë lira turke, ose 300 mijë euro. Është e rëndësishme të theksohet se ende nuk janë shitur të gjitha fanellat dhe se me shumë mundësi aksionit do t’i bashkohen edhe më shumë yje të futbollit.

Kategoritë
Sport