Tuchel pranon përgjegjësinë, por thotë se ai nuk është problemi i vetëm te Bayerni

Disa ditë pasi u konfirmua se Thomas Tuchel do të largohej nga Bayern Munich në fund të sezonit, trajneri beson se ai nuk është i vetmi përgjegjës për këtë sezon të gjigantit gjerman.

Gjithsesi, Tuchel tani tha se situata është më e mirë dhe ndikon për ndeshjet dhe stërvitjet

“Nuk ka rëndësi nëse e kuptoj vendimin e klubit apo nëse jam i kënaqur me të. E vetmja gjë që ka rëndësi tani është se ka qartësi. Qartësia sjell liri dhe është e mirë për ndeshjet dhe stërvitjet”, tha Tuchel para ndeshjes kundër Leipzigut.

“Nuk duhet të mendoni për pasojat afatgjata të zgjedhjeve tuaja. Mund të jesh pak më i pamatur”, shtoi ai

“Bavarezët” janë tetë pikë prapa liderit të Bundesligës, Bayer Leverkuseni, kurse janë të eliminuar nga Kupa e Gjermanisë.

Kampioni në fuqi gjerman gjithashtu ka humbur ndeshjen e parë ndaj Lazios, në 1/8 e finales në Ligën e Kampionëve.

“Ne kemi një mospërputhje nga stërvitja në ndeshje dhe trajneri është përgjegjës. Nuk mendoj se jam problemi i vetëm, por pranoj përgjegjësinë time. Nuk jam i kënaqur me mënyrën se si luajmë dhe kam qenë i pakënaqur për një kohë të gjatë”, vazhdoi 50-vjeçari.

“Tani kemi një situatë të re, por situata është zgjidhur dhe komunikuar, por nuk mendoj se jam problemi i vetëm”, deklaroi Tuchel.

Kategoritë
LajmeSport