Tri vite nga vdekja e Kobe Bryant

Tre vjet më parë, basketbolli humbi një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Më 26 janar 2020, Kobe Bryant vdiq në moshën 41-vjeçare në një aksident me helikopter ndërsa po shkonte në një lojë me vajzën e tij Gianna, 13 vjeç dhe miqtë e saj.

Humbën jetën edhe shtatë persona të tjerë, si dhe piloti, i cili u konsiderua përgjegjës për aksidentin pas hetimeve, transmeton Gazeta Express.

Kanë kaluar tre vjet nga ajo ditë, por Kobe nuk do të harrohet kurrë. Ai ishte idhulli i një brezi të tërë lojtarësh, të cilët u rritën duke e parë duke luajtur, duke u përpjekur të imitonin lëvizjet e tij.

Bryant ishte koshashënuesi i katërt më i mirë në historinë e NBA (33,643 pikë), fitoi pesë unaza, mori pjesë në 18 lojëra All Star, fitoi dy medalje të arta olimpike, shënoi 81 pikë në një lojë dhe 60 në ditën që doli në pension, e shumë e shumë arritje të tjera që kanë mbetur tashmë në histori.

Kategoritë
LajmeSport