Tre trupa të pajetë dhe 20 emigrantë u gjetën pranë kufirit të BiH në Kroaci

Rreth orës 6 të mëngjesit të sotëm, zyrtarët policorë të stacionit policor kufitar Star Gradiška në Kroaci kanë gjetur 20 shtetas të huaj të cilët kishin hyrë ilegalisht në Kroaci gjatë një vizite në zonën e përmbytur në zonën pyjore të Radinjës.

Pranë tyre janë gjetur dy trupa të pajetë të personave të panjohur, për të cilët ende nuk dihet shkaku i vdekjes dhe do të vijojë autopsia mjekësore, ndërsa kërkimi i gjerë për personin e tretë ka vijuar në bashkëpunim me punonjësit e HGSS deri në orët e pasdites, kur trupi u gjet.

Policia thotë se hetimet dhe puna e mëtejshme për zbardhjen e fakteve dhe rrethanave në lidhje me këtë ngjarje janë duke vazhduar.

Policia paralajmëron rrezikun e kalimeve të paligjshme.

“Në mënyrë të përsëritur paralajmërojmë dhe vëmë në dukje rreziqet e kalimit të paligjshëm të kufirit shtetëror – kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror është shumë i rrezikshëm, veçanërisht për shkak se lumi Sava u fry dhe vërshoi një pjesë të madhe të zonës fushore përreth dhe paraqet rrezik real për njerëzit.

Prandaj, apelojmë që personat që tentojnë të hyjnë ilegalisht në Republikën e Kroacisë të mos e bëjnë këtë sepse rrezikojnë jetën dhe shëndetin e tyre, si dhe jetën dhe shëndetin e familjarëve të tyre. Policia është gjithmonë e gatshme të ndihmojë, por ne jemi të shqetësuar se për shkak të përkeqësimit të kushteve të dimrit mund të ndodhin pasoja shumë të rënda gjatë përpjekjes për të kaluar me not, siç është vdekja tragjike e disa personave sot.

U bëjmë thirrje edhe aktivistëve dhe organizatave joqeveritare, të cilët shpeshherë na informojnë për koordinatat e sakta të migrantëve që gjenden në rrezik, të paralajmërojnë popullatën migrante për rreziqet ndaj të cilave mund të ekspozohen, sidomos tani në muajt e dimrit”. ka thënë policia, transmeton Index.hr.

Kategoritë
LajmeRajoni