Trabzonspor mundi Fenerbahçen pas 26 vitesh

Në ndeshjen e javës së 11-të të Superligës, Trabzonspor mposhti Fenerbahçen si mysafir me rezultat 3-2.

Në javën e 11-të të Superligës u zhvillua një ndeshje gjigante. Fenerbahçe, skuadra e İsmail Kartalit dhe Trabzonspor, e drejtuar nga Abdullah Avcı, janë përballur me njëri-tjetrin në stadiumin Şükrü Saraçoğlu në derbi, ku gjyqtari Zorbay Küçük dha fishkëllimë.

Ndeshja u mbyll me rezultatin 3-2 të Trabzonsporit.

Onuachu e vuri ekipin e tij përpara

Skuadra mysafire, Trabzonspor, hapi perden e rezultatit në ndeshje. Në minutën e 10-të, Paul Onuachu, i cili goditi me kokë në krosim të Edin Visca-s nga e majta, dërgoi topin në rrjetë dhe e çoi skuadrën e tij në epërsi 1-0.

Trabzonspor hyri përpara në dhomën e zhveshjes

Teksa Fenerbahçe po tentonte për barazim, Trabzonspor shënoi një tjetër gol me kokën e Onuachu në goditje nga këndi të realizuar nga Visca në minutën e 42-të, por pas rishikimit të VAR u konstatua se Onuachu kishte bërë faull ndaj İsmail Yüksek dhe goli nuk u konsiderua i vlefshëm.

Në derbin, i cili u dëshmua në një gol të vetëm në pjesën e parë, Trabzonspor u fut në dhomën e zhveshjes me avantazhin 1-0.

Skuadra e Detit të Zi e nisi me gola pjesën e dytë

Trabzonspor e nisi me efektivitet pjesën e dytë dhe e bëri rezultatin 2-0 me golin e Berat Özdemir në minutën e 46-të, ndërsa goli i Nicolas Pepe e bëri 3-0 vetëm një minutë më vonë.

Golat e Tadiçit nga penalltia përcaktuan rezultatin

Teksa Fenerbahçe, e tronditur nga golat e pësuar radhazi, po përpiqej të mbyllte diferencën, një penallti u mor në minutën e 59-të pas ndërhyrjes së Mehmet Canit ndaj Tadiçit në zonën e rreptësisë. Dushan Tadiç e shndërroi penalltinë në gol në minutën e 60-të dhe e shkurtoi diferencën në dy.

Në minutën e 85-të, pas ndërhyrjes së Mehmet Can Aydin ndaj Crespos, u mor sërish një penallti. Goditja e Dushan Tadiqit goditi shtyllën. Megjithatë, gjyqtari Zorbay Küçük kërkoi që penalltia të rimerret pas rishikimit të VAR. Tadiç e shndërroi penalltinë në gol dhe e çoi rezultatin në 3-2 dhe diferenca u zvogëlua në një.

Golin e Enisit e riktheu VAR

90+5. Trabzonspor shënoi golin e katërt me Enis Destan në minutë, por pas rishikimit të VAR-it, u konstatua se Trezeguet e faulloi Osayi Samuelin para golit dhe vendimi u anulua.

Galatasaray e mbylli javën si lider

Në minutat e mbetura nuk pati gola të tjerë. Trabzonspor mposhti Fenerbahçen 3-2 në Kadıköy.

Pas këtij rezultati, Trabzonspor i rriti pikët në 19. Fenerbahçe, e cila mbeti me 30 pikë, e mbylli javën në vendin e dytë pas Galatasaray.

İsmail Yüksek mori një karton të kuq

İsmail Yüksek i Fenerbahçes mori karton të verdhë për një faull ndaj Bakasetas në minutën e 68-të. Futbollisti i kombëtares u përjashtua nga loja në minutën e 78-të me kartonin e kuq që erdhi nga kartoni i dytë i verdhë pas faullit ndaj Trezeguet. Fenerbahçe e mbylli ndeshjen me 10 lojtarë.

Seriali i Fenerbahçes ka përfunduar

Pas kësaj disfate, Fenerbahçes i ka përfunduar seria e fitoreve. Skuadra verdhë-blu kishte një seri fitoresh prej 21 ndeshjesh, përfshirë sezonin e kaluar.

Me humbjen e Fenerbahçes, Galatasaray është skuadra e vetme që nuk ka pësuar ende humbje në ligë.

Kategoritë
Sport