Trabzonspor dhuron të ardhurat nga biletat e Konferencës së UEFA-s për viktimat e tërmetit

Sipas një deklarate të klubit, çmimet e biletave për ndeshjen Trabzonspor-Basel janë midis 5 dhe 40 dollarë.

Mbrojtja e kampionit turk të Superligës, Trabzonspor, do të dhurojë shitjet e biletave për ndeshjet e Konferencës së Ligës UEFA për viktimat e tërmetit në Turqi, njoftoi klubi të hënën.

Trabzonspor tha se biletat për ndeshjen e parë play-off kushtojnë midis 100 dhe 750 lira turke (5 deri në 40 dollarë).

Ndeshja mes Trabzonsporit dhe Baselit zviceran të enjten do të zhvillohet në orën 17:45 GMT në kompleksin sportiv “Senol Gunes”.

Cevad Prekazi, veterani legjendar kosovar në Galatasaray, ka shitur një fanellë me autograf në një ankand për 210 mijë lira.

Mbrojtësi i Atalantas, Merih Demiral, ka nxjerrë në ankand bluzat dhe dorezat me autografe të superyjeve për të mirën e bamirësisë turke Ahbap.

Demiral (24) njoftoi në Twitter se donacionet totale në zonën e tërmetit arritën në 7.5 milionë lira turke, ose rreth 400 mijë dollarë.

Dy tërmete shkatërruese me magnitudë 7.7 dhe 7.6 të shkallës Rihter goditën pjesët jugore të Turqisë me epiqendër Kahramanmaras më 6 shkurt dhe ekipe të shumta shpëtimi po punojnë ende me zell për të kërkuar dhe shpëtuar njerëzit e bllokuar në rrënojat e ndërtesave.

Në Turqi, 31,643 njerëz vdiqën dhe më shumë se 80,000 u plagosën, ndërsa të paktën 3,500 njerëz vdiqën në Sirinë fqinje.

Kategoritë
Sport