Tifozi mbrojti tifozët e West Ham nga një ushtri huliganësh holandezë

Tifozët e AZ Alkmaar reaguan ashpër ndaj fitores 1-0 të West Hamit në Conference League mbrëmjen e djeshme dhe heroi i Hammers u bë tifozi që ndaloi ushtrinë e huliganëve të klubit holandez.

Rezultati 1-0 nënkuptonte që skuadra e David Moyes përparoi 3-1 në total dhe tani do të takohet me Fiorentinën në finale.

Goli i Pablo Fornals në minutën e 94-të vulosi fitoren, por inkurajoi edhe huliganët e AZ Alkmaar të sulmojnë një grup tifozësh vizitorë, si dhe familjet e lojtarëve dhe stafin e trajnerit të Çekiçarit që ishin ulur në tribunat prapa. stolat.

Disa lojtarë të West Ham, duke përfshirë drejtorin sportiv Mark Noble, nxituan për t’i mbrojtur ata nga huliganët me të zeza dhe me kapuç.
Megjithatë, një tjetër individ i guximshëm mori lëvdata në rrjetet sociale pas incidentit tronditës.

Burri, i njohur për shumë si Knollsy, i pengoi tifozët vendas të arrinin në zonën e West Hamit dhe pamjet treguan se ai po luftonte me disa holandezë të veshur me çizme fantazmë. Në fund ai mbeti me bluza të grisura dhe në komentet në rrjetet sociale shkruhet se në Londër njihet si një mbështetës famëkeq me të kaluar të trazuar në ndeshjet e futbollit.

“Knollsy është një legjendë. Ai i ndaloi tifozët vendas të shkonin te familjet e lojtarëve. Ne u sulmuam nga tifozët e AZ. Knollsy kohët e fundit bëri një operacion në kofshë dhe thjesht nuk mund të vraponte. Ai është gjithashtu një njeri krenar dhe ishte vërtet i shqetësuar për familjet e lojtarëve dhe ish-futbollistëve të West Hamit, të cilët gjithashtu ishin ulur rreth nesh”, ka postuar në rrjetet sociale Freddie Bonfanti, i cili ishte në audiencë mbrëmë.

Trajneri i Alkmaar-it, i lindur në Londër, Pascal Jansen pranoi se i vjen turp për skenat e shëmtuara, ndërsa Moyes zbuloi edhe se si ishte babai i tij në tribunë.

Kategoritë
Sport