Tifozët ndërprenë finalen e Australian Open për shkak të Palestinës, bërtitën dhe u lidhën me karrige

Një skenë e papritur dhe e pakëndshme ka ndodhur gjatë ndeshjes finale në konkurrencën e femrave në Australian Open, kur disa tifozë ndaluan pikën dhe ndeshjen për pak kohë.

Arina Sabalenka fitoi ndaj Qinwen Zheng me rezultat 2:0 (6:3 dhe 6:2) dhe kështu vazhdoi dominimin e saj në tenisin për femra. Ajo fitoi një titull të ri Grand Slam pa humbur një set dhe ndeshja do të mbahet mend edhe për skenën nga seti i dytë.

Kur Bjellorusi po nxitonte në mënyrë sovrane drejt titullit në Australian Open, një grup tifozësh vendosën të lidheshin me karriget në të cilat ishin ulur dhe më pas filluan të bërtasin: “Palestinë, Palestinë”.

Ata sollën edhe flamurin palestinez dhe duke qenë se në tenis është rreptësisht e ndaluar të bërtasësh çdo gjë gjatë kohës që po zhvillohet një pikë, menjëherë ka reaguar sigurimi dhe i ka nxjerrë jashtë fushës.

Pushimi i shkurtër përfundoi pasi një grup tifozësh u dëbuan dhe ndeshja rifilloi pas kësaj.
Pushimi nuk i preku teniset, sidomos Sabalenka, e cila me lojën e saj dominuese tregoi se aktualisht nuk ka të barabartë në turneun WTA.

Kategoritë
Sport