Tërmeti në Turqi/ Një shtetas nigerian nga frika u hodh nga ballkoni i shtëpisë dhe theu këmbën

Në tërmetin me magnitudë 5.9 që ndodhi në lagjen Gölkaya të Düzce në Turqi, gjithsej 68 persona u plagosën, 1 prej tyre në gjendje të rëndë.

Mësohet se njëri prej këtyre të plagosurve ndodhej në Stamboll.

Mësohet se i plagosuri në Stamboll ishte 31-vjeçari nigerian Delight Nweke, i cili u hodh nga ballkoni i shtëpisë së katit të parë në Beylikdüzü.

Nweke, i cili theu këmbën e djathtë, u dërgua në spital.

Duke folur për DHA, Nweke tha: “Unë isha duke fjetur në shtëpi, u zgjova gjatë tërmetit. Erdha në Turqi për biznes në janar. Kisha shumë frikë, shtëpia po dridhej. Nuk kam parë kurrë tërmet më parë. Vrapova drejt ballkonit. Kam humbur ekuilibrin duke u hedhur nga ballkoni. Theva këmbën, pastaj mora ambulancën.” Më thirrën. Ambulanca më solli në spital. Jam ende në panik.” tha.

Kategoritë
BotaLajme