Tenisti serb Novak Djokovic ka arritur në gjysmëfinale të Australian Open

Tenisti serb Novak Djokovic ka arritur në gjysmëfinale të Australian Open me një tjetër fitore mbresëlënëse, këtë herë ndaj Andrej Rubljev me rezultat 3:0, në sete 6:1, 6:2 dhe 6:4.

Gjokoviç në dy xhirot e fundit po ngre nivelin e lojës së tij dhe duket se problemet me pjesën e pasme po pakësohen, gjë që sigurisht është inkurajuese për të gjithë tifozët e tij. Sot e ka demonstruar në duelin kundër Rubljevit.

Kur u hodh shorti për Australian Open, Rubljov dukej se ishte ndoshta rivali më i vështirë në pjesën e shortit ku ndodhet Gjokoviç. Mirëpo, kështu dukej vetëm në letër, pasi serbja ishte dominuese në fushë.

Në setin e parë, Gjokoviç bëri dopio break dhe kaloi në epërsi në takim me rezultat 6:1. Në atë pjesë të lojës, në disa raste ai është ankuar te arbitri për provokimet nga tribuna, të cilat i kanë ndodhur që nga fillimi i Australian Open. Nuk dihet nëse këta janë të njëjtët provokatorë si në duelet e mëparshme.

Seti i dytë filloi me shërbime të mira nga të dy tenistët, por Gjokoviç shfrytëzoi topin e dytë me rezultat 2:2 dhe kështu fitoi një avantazh të madh në set. Ai ia doli t’i hiqte për herë të dytë shërbimin rusit për epërsi 2:0. Seti i dytë përfundoi me rezultat 6:2.

Në setin e tretë vendimtar ishte loja e parë, në të cilën Gjokoviç bëri një break dhe sigurisht e mbajti atë deri në fund të ndeshjes për 6:4 finale.

Në gjysmëfinale, Gjokoviç do të luajë kundër amerikanit Tommy Paul (35 ATP), i cili ishte më i mirë se Ben Shelton në katër sete mëngjesin e sotëm. Interesante, është debutimi i Paulit në gjysmëfinalen e një turneu Grand Slam.

Kujtojmë se në gjysmëfinalen e dytë do të takohen Karen Haçanov dhe Stefanos Tsitsipas. Ndeshjet gjysmëfinale janë planifikuar për të premten.

Kategoritë
Sport