Kosova

 • Dekretohen dhe betohen 37 gjyqtarë të rinj të Republikës së Kosovës

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka dekretuar 37 gjyqtarë të rinj të Republikës së Kosovës. Në një ceremoni solemne para presidentit Thaçi, gjyqtarët e rinj, shtatë prej të cilëve vijnë nga komuniteti serb, janë betuar se gjatë kryerjes së detyrës do t’i qëndrojnë besnikë Republikës së Kosovës, Kushtetutës,...
 • KPK: Prokurimi Publik favorizoi produktet nga Serbia

  Edhe pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 100% ndaj produkteve serbe, Klubi i Prodhuesve ka reaguar ndaj të gjithë atyre institucioneve që nuk po i respektojnë vendimet e ekzekutivit të vendit. Për Klubin e Prodhuesve të Kosovës është e papranueshme që Agjencia Qendrore e...
 • Apostolova: Për viktimat e dhunës në familje nevojitet strehim

  Shefja i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, ka nisur sot serinë e debateve “Bisedimet e BE-së mbi barazinë gjinore”. E debati i parë që u zhvillua në këtë kuadër ishte “Gjinia dhe njerëzit me nevoja të veçanta”, ku u tha se njerëzit me nevoja të veçanta po vazhdojnë të...
 • Rikalo merr mbështetje në Berlin për avancimin e sektorit të bujqësisë

  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, në kuadër të vizitës së tij në Berlin, është takuar me Komisionerin për Bujqësi, Phil Hogan, si dhe Komisionerin për Siguri të Ushqimit dhe Shëndetësi, Vyetinis Andriukatis, ku është biseduar ekskluzivisht për procesin e integrimit evropian të Republikës së Kosovës...
 • Tre persona kapen duke hyrë ilegalisht në Kosovë

  Janë shoqëruar në stacionin policor dy meshkuj dhe një femër, të gjithë shtetas të Shqipërisë, pasi që të njëjtit kishin kaluar kufirin ilegalisht nga Shqipëria për në Kosovë. Me vendim të prokurorit të dyshuarit janë deportuar në Shqipëri. Rasti ka ndodhur në afërsi të pikës kufitare në Vërimicë mbrëmjen...
 • Ka filluar kampionati i Kosovës në karate

  Sot në sallën e Rinisë dhe Sportit ka filluar kampionati i Kosovës në Karate. Në kampionatin e Kosovës janë duke marrë pjesë kryetari i komisionit të gjyqtarëve botërorë Javier Escalante nga Suedia, sekretari i komisionit botërorë Robert Hamara nga Norvegjia, Alois Weisbock nga Austria dhe Franqeska Marquez nga Spanja, risi tjetër...
 • Pacolli: Kosova do të aplikojë sivjet për anëtarësim në INTERPOL

  Kryediplomati Behgjet Pacolli beson se ky vit do të jetë vit i njohjeve të reja për Kosovën dhe i hapjes së zyrave diplomatike, ndërsa thotë se do të aplikojë sërish për anëtarësim në organizatën ndërkombëtare të sigurisë INTERPOL. Pacolli në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se kësaj radhe...
 • Limaj: Serbia ka për qëllim të frikësojë serbët e integruar në institucionet e Kosovës

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, njëherësh zëvendëskryeministër në qeverinë e Kosovës, ka reaguar në lidhje me ndalimin e dy pjesëtareve të FSK-së nga komuniteti serb në Jarinjë. Limaj ka thënë se ky veprim, por edhe veprime tjera të orkestruara kohëve të fundit nga ana e komuniteti serb kanë...
 • SHBA-të nuk ndryshojnë qëndrimin për taksën

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka njoftuar se pozicioni amerikan nuk ka ndryshuar në lidhje me taksen, duke pohuar se SHBA-të në vazhdimësi kanë kërkuar nga udhëheqësit kosovarë ta pezullojnë menjëherë taksen për produktet serbe dhe ato të Bosnje e Hercegovinës. “Pozicioni ynë mbi taksen...
 • Prokuroria e Kosovës merr disa përgjigje nga Serbia për vrasjen e Ivanoviqit

  Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar se ka marrë përgjigje në kërkesat e saj, të cilat ua ka drejtuar organeve kompetente të Serbisë për procesin hetimor lidhur me vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviq. Po ua sjellim të plotë komunikatën e PSRK-së lidhur me këtë çështje. Në kërkesën...
 • Daçiq paralajmëron edhe një çnjohje për Kosovën, reagon Shpend Ahmeti

  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se edhe një shtet pritet ta tërheqë njohjen e Pavarësisë së Kosovës. Sipas b92, Daçiq ka thënë  çnjohja  do të ndodhë më 21 janar, ndërsa ka cituar ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov t’i ketë thënë dje se...
 • Veseli: Rusia është duke shkuar drejt njohjes së Kosovës

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duke komentuar vizitën e presidentit të Rusisë Vladimir Putin në Serbi, ka thënë se Rusia është duke shkuar drejt njohjes së Republikës së Kosovës. I pyetur rreth deklaratave të Presidentit serb Aleksandër Vuqiq, se nuk do të merret asnjë vendim pa marrë...
 • Mustafa-O’Connell diskutojnë për qëndrimet e LDK-së rreth dialogut

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, sot ka pritur në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë Ruairí O’Connell, me të cilin bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe qëndrimet e LDK-së në lidhje me dialogun. Duke e falënderuar për mbështetjen e pazëvendësueshme të Britanisë për Kosovën, kryetari Mustafa...
 • Apostolova: LDK të ketë rol konstruktiv në zhvillimin e Kosovës

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, sot u takua me Përfaqësuesen e Posaçme të BE-së dhe Shefe e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, me të cilën bisedoi për situatën aktuale politike në vend. Mustafa e njoftoi Apostolova për qëndrimet e LDK-së për proceset në të cilat po kalon...
 • Ahmeti: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, një shans për paqen në rajon

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se deklaratat e krerëve të Serbisë lidhur me vizitën e presidentit rus Vlladimir Putin në Beograd, vërtetojnë edhe më shumë se njohja e pavarësisë së Kosovës, anëtarësimi i saj në OKB dhe integrimi euro-atlantik, të përfshira në rezolutën për dialogun...