Stuhi e madhe në Serbi: Më shumë se 25,000 njerëz pa energji elektrike, grumbuj dëbore deri në dy metra

Për shkak të prishjeve në rrjetin elektrik për shkak të erës së fortë dhe borës në zonat më të larta, 25.220 persona në Serbi kanë mbetur pa energji elektrike. Grumbujt e borës në disa pjesë arrijnë deri në dy metra. Instituti Hidrometeorologjik i këtij vendi ka dhënë një paralajmërim për ditën e sotme dhe nesër.

Departamenti për Situata Emergjente i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë ka njoftuar sot se 564 nënstacione janë regjistruar pa energji elektrike, për këtë arsye 25.220 shfrytëzues janë pa energji elektrike. Ekipet e shpërndarjes së energjisë elektrike janë në terren dhe po rregullojnë defektet.

Pjesëtarët e MPB-së janë në terren për të ndihmuar qytetarët, shërbimet emergjente dhe shërbimet tjera, si dhe eliminojnë pasojat e shkaktuara nga bora dhe era. Sasia e borës në komunën e Crna Travës është deri në dy metra.

Instituti Hidrometeorologjik i Serbisë ka paralajmëruar se deri në fund të ditës dhe nesër një erë e fortë dhe me stuhi veriperëndimore do të krijojë rrëshqitje bore në zonat malore. Shpejtësia e erës do të arrijë sot mbi 70 kilometra në orë, ndërsa nesër në mëngjes dhe para mesditës 55 kilometra në orë, ndërsa nesër pasdite dhe mbrëmje pritet një stabilizim gradual i kushteve të motit.

Reshjet e reja të borës do të jenë më pak intensive se në 36 orët e mëparshme, ndaj pritet më pak borë e re, por një erë e fortë dhe me stuhi veriperëndimore do të krijojë rrëshqitje bore.

Deri më 10 shkurt pritet ngrica mesatare dhe e fortë në mëngjes nga minus 12 deri në minus pesë gradë, kurse në male deri në minus 20 gradë celcius.

Kategoritë
LajmeRajoni