Sot përballja e parë e dy gjigantëve evropian, Bayern-Real Madrid

E vetmja mënyrë se si Bayerni mund të shmangë një sezon pa trofe që nga 2011/12 është të fitojë Ligën e Kampionëve dhe për ta bërë këtë ata duhet të kalojnë rivalët e vjetër Real Madridin.

Pavarësisht dominimit të fundit të Bayernit në futbollin gjerman, ata kanë gjithmonë probleme në ballafaqimet kundër Madridit dhe nuk kanë fituar asnjë nga shtatë e fundit ndaj tyre, një ecuri që përfshin tri humbje radhazi në shtëpi pësuan të paktën dy herë. Në vend të kësaj, ata do të përpiqen të frymëzohen nga të qenit të pamposhtur në ndeshjet evropiane në shtëpi që nga humbja ndaj PSG-së në prill të vitit 2021 (12 fitore, 3 barazime).

Real Madridi ishte në gjendje të ulte në stol disa lojtarë kryesor për fitoren 1-0 të së premtes mbrëma ndaj Real Sociedadit, kështu që trajneri Carlo Ancelotti kthehet në një nga ish-klubet e tij me më pak shqetësime fizike dhe lëndime sesa rivali i tij Thomas Tuchel. Në një seri prej dhjetë ndeshjesh të pamposhtur në Champions pas fitores epike të penalltive ndaj Manchester Cityt në çerekfinale, Reali është tani favorit për ta fituar këtë kompeticion, përcjellë KosovaPress.

Ndeshja zhvillohet në “Alianz Arena” me fillim nga ora 21:00 dhe këto janë formacionet e mundshme:

Bayern: : Neuer-Kimmich, Kim, Dier, Davies — Goretzka, Pavlovic — Sane, Gnabry, Guerreiro — Kane.

Real Madrid: Lunin – Vazquez, Tchouameni, Rudiger, Mendy — Valverde, Kroos, Camavinga — Bellingham — Rodrygo, Vinicius Jr.

Kategoritë
LajmeSport