Sot luhet El Clasico: Luka Modriç kundër Barcelonës mund të hyjë në historinë e Real Madridit

Sot luhet El Clasico, një prej derbit më të madh në botë. Barcelona dhe Real Madrid do të takohen në kuadër të xhiros së 11-të të La Ligës në një ndeshje që fillon nga ora 16:15.

Çuditërisht, asnjë nga gjigantët spanjollë nuk është në një pozicion drejtues në La Liga përpara El Clasico-s së sotme.

Girona është në vendin e parë me 28 pikë. Real Madridi është i dyti me 25, dhe Barcelona është e treta me një pikë më pak se Reali.

Kjo ndeshje do të jetë e veçantë për Luka Modriqin nëse luan në të. Sipas njoftimeve të mediave spanjolle, kroati legjendar nuk do ta nisë ndeshjen në formacionin titullar, dhe do të presë mundësinë për të luajtur në pankinë për lojtarë rezervë.

Nëse Carlo Ancelotti e dërgon në fushë, ai do të thyente dy rekorde.

Ndeshja kundër Barcelonës do të ishte ndeshja e tij e 500-të për Real Madridin dhe ai gjithashtu mund të bëhet lojtari më i vjetër që shfaqet në El Clasico.

Ky rekord mbahet nga ish-portieri i Realit, Paco Buyo, i cili luajti në vitin 1996 në moshën 38 vjeç e 38 ditë. Sot Modriq ka nëntë ditë më shumë se Bli dhe nëse futet qoftë edhe për një sekondë në lojë do të bëhet rekordmen i ri.

El Clasico i ligës së fundit u luajt në stadiumin Camp Nou dhe përfundoi me fitoren 2:1 të Barcelonës, ndërsa dueli i sotëm mes Barcelonës dhe Real Madridit po luhet në stadiumin Olimpik të Barcelonës dhe mund ta ndiqni. në programin Arena 1 Premium.

Kategoritë
Sport