Skiatorja më e mirë e të gjitha kohërave qau para kamerave për shkak të të dashurit të saj, u rrëzua me shpejtësi 145 km/h

Amerikania Mikaela Shiffrin ka festuar të martën në garën e sllallomit nën prozhektorët në Flachau të Austrisë dhe mes lotësh ia kushtoi fitoren të dashurit të saj të plagosur rëndë, skiatorit norvegjez Aleksander Aamdot Kilde.

Kilde do të humbasë pjesën tjetër të sezonit pasi e zhvendosi shpatullën e tij në një aksident të tmerrshëm të dielën e kaluar gjatë një gare në zbritje të Kupës së Botës në Wengen, dhe kjo ka qenë shumë stresuese për Shiffrin.

“Jam shumë emocional në këtë moment. Tre ditët e fundit kanë qenë jashtëzakonisht stresuese. Jam shumë krenar për veten dhe mirënjohës për të gjithë ekipin. Tani dua vetëm të telefonoj Alex, sepse ai duhet të flejë sa më shpejt.” tha mes lotësh skiatorja më e mirë e të gjitha kohërave.

“Më duhej të rivendosja dhe të fokusohesha përsëri në garat, dhe zemra ime është për të. Është shumë e dhimbshme të shikosh dashurinë e jetës sate duke goditur parmakun me shpejtësinë 145 km/h. Nuk është vërtet një ndjenjë e bukur. Dy ditë më parë e bëra As mos mendo për këtë performancë në Flachau”, tha Shiffrin, i cili e thirri Kilden para shtypit dhe i uroi natën e mirë.

Kildeo kërkoi një operacion në një shpatull të dislokuar pas aksidentit në Wengen dhe gjithashtu pësoi një prerje të madhe në këmbë, ndërsa kockat mbetën të paprekura dhe do të humbasë pjesën tjetër të sezonit të skive.

Kategoritë
Sport