Skena të pabesueshme në festën e Leverkusenit: Tifozët nuk e duruan dot dhe u vërsulën para minutës së 90-të

Lojtarët e Bayer Leverkusen fituan kampionatin gjerman për herë të parë në historinë 120-vjeçare të klubit dhe në fund pati një festë të pabesueshme në BayArena.

Sot, Leverkusen pati mundësinë të mposht Werderin dhe të fitojë titullin në Bundesligë, dhe kjo ndodhi pas paraqitjes mbresëlënëse të Apotekarisë dhe triumfit 5:0. Por skenat që pasuan pas golit të fundit, duket se nuk i kemi parë.

Gjegjësisht, tifozët e Leverkusenit nuk e kanë pritur fundin e ndeshjes. Në kufirin mes minutave 89 dhe 90, Florian Wirtz shënoi për 5:0 dhe tifozët e paduruar nuk pritën fishkëllimën e fundit të arbitrit, por të gjithë u vërsulën në fushë.

Arbitri Harm Osmers nuk ka dashur të “klithë” dhe të rikthejë tifozët në vendet e tyre, ndaj ka vendosur të luajë fundin e ndeshjes edhe para përfundimit të minutës së 90-të.

Më pas edhe pjesa tjetër e tifozëve vrapuan në fushë dhe të gjithë u përpoqën të shkonin te lojtarët dhe t’u hiqnin një pjesë të veshjes që do ta mbanin gjatë gjithë jetës dhe që shënon momentin kur fituan titullin kampion. hera e parë në histori.

Tifozët më të shkathët prenë një pjesë të rrjetës së portës ose barit nga stadiumi BayArena dhe e çuan në shtëpi. Ata do të festojnë deri në orët e vona të natës në një qytet të njohur për industrinë farmaceutike, por edhe për tifozët këmbëngulës që presin titullin prej 120 vitesh.

Skuadra e drejtuar nga Xabi Alonso arriti t’i japë fund dominimit të pabesueshëm të Bayernit, i cili zgjati për 11 vite, teksa bavarezët barazuan titullin në Bundesligë dhe u treguan klubeve të tjera gjermane se nuk është e pamundur të luftosh me Bayernin gjithmonë të fuqishëm.

Kategoritë
Sport