Shihni magjinë: Zlatan shënoi 573 gola në karrierën e tij, por këto tri kryevepra janë të pakrahasueshme

Zlatan Ibrahimović mbrëmë i dha fund karrierës së pasur futbollistike prej 24 vitesh, gjatë së cilës shënoi 573 gola.

Duke luajtur për Malmö, Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, ​​Milan, PSG, Manchester United dhe Los Angeles Galaxy, Zlatan shënoi shumë gola të bukur, por tre bien në sy në veçanti.

Në ndeshjen e Kampionatit Evropian kundër Italisë më 18 qershor 2004, Ibrahimović shënoi golin e parë, i cili u bë menjëherë tema kryesore në botën e sportit.

Suedia po humbiste 1:0 dhe në minutën e 85-të fitoi një këndor. Pas krosimit, topi ka “vallëzuar” rreth zonës së penalltisë dhe ka rënë në kuadrat. Fredrik Ljungberg provoi “gërshërët”, por humbi topin dhe Gianluigi Buffon pa rastin për ta kapur atë. Mirëpo, papritur para tij doli Ibrahimoviç dhe me një lëvizje akrobatike arriti të kalojë në vijën e portës Buffon dhe Christian Vierin.

Suedia u eliminua në çerekfinalen e atij Euro dhe vetëm dy muaj pas kryeveprës ndaj Italisë, Zlatan mahniti sërish botën e futbollit, këtë herë me fanellën e Ajax-it.

Më 22 gusht 2004, Ajax priti NAC Breda. Breda kaloi në avantazh në minutën e 11-të dhe kjo frymëzoi Zlatanin dhe shokët e tij. Ibrahimoviç shënoi vetëm dy minuta më vonë pas një goditje nga këndi për të bërë rezultatin 1:1 dhe më pas bashkëlojtarët e tij shënuan edhe tre gola të tjerë.

Dhe më pas, magji në minutën e 76-të. Zlatan priti topin 25 metra larg portës së mysafirëve dhe nisi të bënte show. Driblime pas driblimesh, me saktësi shtatë prej tyre, dhe katër futbollistët fatkeq të Bredës dhe portieri Davy Schollen u kujtuan përgjithmonë si “ata që Zlatan i ‘shkatërroi’ dhe shënoi golin më të bukur në historinë e Ajax-it”.

Ibrahimović hyri në dekadën e tij të katërt të jetës kur vendosi të largohej nga Milani dhe të transferohej te PSG dhe ai shënoi golin e tij më të mirë në karrierë në fanellën e kombëtares më 14 nëntor 2012.

Në Friend Arena të sapohapur në Stokholm, Suedia mundi Anglinë 4:2 në një ndeshje miqësore dhe të katër golat u shënuan nga Zlatan.

Por goli i fundit, nga minuta e 90-të, mbeti vërtet i paharrueshëm dhe do të mbetet në histori si një nga golat më të bukur në histori.

Joe Hart u largua nga zona e tij e penalltisë dhe dërgoi topin me kokë që shkoi lart në ajër dhe Ibrahimovic nuk hezitoi asnjë sekondë. I kishte kthyer kurrizin dhe vetëm atij i shkonte ndërmend të gjuante me “gërshërë” nga 30 metra.

Hart pa me mosbesim teksa topi u hodh drejt portës, një sakrificë Ryan Shawcross u përpoq të shpëtonte ditën, por edhe ai nuk ishte në gjendje të parandalonte topin të tundte rrjetën, duke e bërë Ibrahimovicin lojtarin më të madh në historinë suedeze, nëse kishte ndonjë dyshim. për atë..

Përmes matjeve të sakta u konstatua se ai e ka realizuar këtë kryevepër nga një distancë prej saktësisht 29.53 metrash dhe për të ka marrë njohje në formën e çmimit Puskas për vitin 2013.

Çmimi Puskas u prezantua në vitin 2009 dhe nëse do të kishte ekzistuar më herët, nuk ka dyshim se Zlatan do ta kishte fituar për golat e tij ndaj Italisë dhe Bredës.

Kategoritë
Sport