Rregulli anti-Martinez po vjen në futboll

EMILIANO MARTINEZ ishte një nga yjet më të mëdhenj të Kupës së Botës në Katar vitin e kaluar. Nuk është ekzagjerim të thuhet se Argjentina ndoshta nuk do ta kishte fituar turneun nëse nuk do të ishte për Martinez. Në kohën shtesë të finales, ai priti një goditje të anësorit francez, Randal Kolo-Muani dhe e çoi Argjentinën në gjuajtjen e penalltive, ku ishte edhe vendimtar.

Martinez bëri gjithçka që mundi për të ndalur gjuajtësit e kombëtares franceze dhe përdori edhe metoda jo të ndaluara, por jo në frymën e lojës së ndershme. Në një moment ai mori një karton të verdhë për provokimin e kundërshtarëve, largimin e topave nga lojtarët dhe festimin intensiv të çdo mbrojtjeje.

Psikologu njoftoi ndryshimet

Psikologu i futbollit Geir Jordet ka shpërndarë një postim në Twitter duke njoftuar se së shpejti mund të ndërmerren hapa nga organet më të larta të futbollit për të parandaluar këtë sjellje të portierëve.”Emi Martinez është i fortë në lojërat mendore. Ai është i paparashikueshëm dhe i llogaritur. Është Makiaveli i futbollit që i ka motivuar ta kopjojnë, por edhe të mendojnë mënyra për ta kundërshtuar. Më intereson se si do të reagojë futbolli ndaj kësaj”, ka shkruar Jordet. në njoftimet përmbyllëse.

Një rregull i ri po vjen

Dhe tani ka ardhur koha për të futur rregullin anti-Martinez në futboll. Të paktën kështu pretendon Marca spanjolle, e cila sjell lajmin se së shpejti FIFA dhe UEFA do të vendosin një rregull që do të ndalojë portierët të ndërhyjnë me performuesit.

Siç shkruan gazeta spanjolle, do të ndalohet vonesa e qëllimshme e ekzekutimit të penalltisë dhe prekja e shtyllave, traversës apo rrjetës. Ky rregull do të futet gjatë sezonit të ardhshëm në të gjitha garat e futbollit.

Kategoritë
Sport