Qytetarët e Beogradit shënuan përvjetorin e pushtimit rus të Ukrainës

Sot, përvjetori i pushtimit rus të Ukrainës u shënua me një sërë ngjarjesh në Serbi, dhe ambasadori Volodimir Tolkač dhe shefi i Delegacionit të BE-së në Beograd, Emanuele Giaufret, theksuan se Serbia me votën e djeshme për rezolutën e OKB-së, qëndron me shumicën dërrmuese të vendeve që mbështesin Ukrainën.

Përvjetori u shënua nga një tubim solidariteti dhe paradë në Trg Republike dhe një ekspozitë me piktura “Viti i Pamposhtësisë”. Sot është publikuar informacioni zyrtar i Komisionit për Refugjatë dhe Migrim se 26 mijë ukrainas kanë regjistruar vendbanimin e tyre në Serbi që nga fillimi i agresionit rus.

Ambasadori ukrainas Tolkaç vuri në dukje në tubimin në qendër të Beogradit se “shteti i pavarur dhe sovran evropian i Ukrainës duroi 365 ditë agresioni gjithëpërfshirës dhe të tmerrshëm nga Rusia”.

Njerëzit mbanin pankarta “Ukraina do të fitojë”
“Aktualisht ka rreth shtatë milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit në Ukrainë,” tha ai, duke shtuar se tetë milionë njerëz të tjerë, kryesisht gra dhe fëmijë, gjetën shpëtimin jashtë vendit.

“Marshi i solidaritetit dhe paqes – 365 ditë paprekshmëri” filloi nga Parku Pionirski dhe disa qindra pjesëmarrës ecën në një paradë në Sheshin e Republikës duke mbajtur flamuj ukrainas, mesazhe kundër luftës dhe pankarta “Ukraina do të fitojë”, “Paqe për Ukrainën” dhe “Ndaloni luftën në Ukrainë”.

Ambasadori ukrainas njoftoi se që nga fillimi i luftës në Ukrainë, “pushtuesit kanë kryer më shumë se 68,000 krime lufte”, dhe 9,655 civilë kanë vdekur, duke përfshirë 461 fëmijë.

“Qytetarët e Beogradit treguan se bota është unike në pikëpamjen e saj për Ukrainën”

Zëvendës ambasadori i SHBA në Serbi John Ginkel tha për N1 se qytetarët në Beograd, si dhe votimi i djeshëm në OKB, “treguan se bota është e bashkuar në lidhje me Ukrainën”. Organizatorë të paradës janë shoqata “Cini dobro” dhe Ambasada e Ukrainës në Serbi.

Një nga ngjarjet shoqëruese është hapja e ekspozitës fotografike “Viti i pathyeshmërisë”, ku morën pjesë kryetarja e delegacionit të BE-së në Beograd, kryeministrja Ana Brnabiq, ambasadorë të vendeve anëtare të BE-së dhe ministra të qeverisë.

Ukrainasit në Serbi

Komisionerja për Refugjatët dhe Migracionin e Serbisë, Natasha Stanisavljeviq, tha sot se në një vit të luftës në Ukrainë, mbi 148.000 ukrainas kanë kaluar nëpër Serbi dhe se 26.000 prej tyre kanë regjistruar vendbanimin e tyre në Serbi.

Ajo saktësoi se 75 ukrainas aktualisht janë duke qëndruar në Qendrën e Azilit, ndërsa nëntëmbëdhjetë fëmijë janë të regjistruar në shkolla dhe ndjekin mësimet në Serbi. Sipas të dhënave të Zyrës për Azil, deri më tani 1231 persona nga Ukraina kanë marrë vendim për mbrojtje të përkohshme në Serbi.

Kategoritë
LajmeRajoni