Publiku është i indinjuar nga sporti i ri: Një luftëtar humbi kujtesën për herë të dytë pasi u godit me shuplakë

Ndërsa kritikat publike vazhdojnë sepse shuplakat janë një sport, njeriu i parë i UFC-së, Dana White, vazhdoi me projektin e tij të ri Power Slap League, i cili i çoi në një nivel më të lartë luftimet me shuplaka.

Ndërsa videot e garuesve të shpërfytyruar po qarkullojnë nëpër botë, liga vazhdoi dhe kështu morëm një tjetër nokaut brutal. Këtë herë rolin kryesor e luan luftëtari Mike Webster, i cili për herë të dytë u rrëzua në dysheme dhe humbi kujtesën.
Në episodin e parë të kësaj lige, luftëtari mbeti me humbje afatshkurtër të kujtesës pasi u eliminua me grusht. Atij iu dha ndihma mjekësore dhe tani, në vazhdimin e dytë të garës brutale, mori një goditje edhe më të rëndë.

Webster po konkurronte në kategorinë e peshave të rënda kundër rivalit Emanuel Muniz dhe u vendos me short që ai të merrte grushtin e parë. Mirëpo, ndeshja nuk zgjati pasi ai u ngjit në dysheme me një goditje shkatërruese. E njëjta gjë i ka ndodhur sërish, vetëm se këtë herë ka qenë i shtrirë në dysheme për disa minuta krejtësisht i humbur.

Mjekët nxituan dhe i dhanë ndihmën e parë, por Webster ishte ende pa ndjenja. Arbitri ndërpreu garën dhe shpalli fitues Muniz-in.
Organizatori Dana White prej kohësh është nën kritika për sportin e ri dhe në mbrojtje të tij tha se luftëtarët marrin “vetëm” tre deri në pesë goditje për luftë, në ndryshim nga artet marciale ku konkurrentët “fitojnë” 200 deri në 300 goditje.

“Konkurrentët këtu marrin vetëm tre deri në pesë shuplaka. Luftëtarët e boksit marrin 300-400 grushta për luftë. Nëse nuk ju pëlqen, mos e shikoni. Askush nuk po ju detyron, shikoni ‘The Voice’ nëse ju pëlqen.” është e keqe”, tha White së fundmi në Just the Fights.

White dhe ekipi i tij morën miratimin për të formuar ligën në fund të vitit të kaluar nga Komisioni Shtetëror i Atletikës së Nevadës (NSAC) dhe shpresojnë që sporti të bëhet gjëja tjetër e madhe. Duket se është më popullor se kurrë për momentin, por më së shumti për shkak të reputacionit të tij negativ.

Kategoritë
Sport