Projekti i madh i Habibit dështoi: Akuzohet për evazion fiskal dhe kërcënohet me burg

Habib Nurmagomedov (35) nuk është një njeri emri i të cilit lidhet me skandale, por sot nga Rusia vijnë informacione që do të ngrenë shumë pluhur në publik.

Sipas Mash dhe RT. Administrata tatimore në Rusi bllokoi llogaritë e organizatës Eagle FC, projekti i Habibit që dështoi menjëherë, si dhe organizatës humanitare në pronësi të Nurmagomedov.

Shkak, siç pretendon Rusia, është evazioni fiskal, për të cilin Habib do të akuzohet. Borxhi i tij tatimor ndaj shtetit është rreth 3 milionë euro dhe burime jozyrtare thonë se luftëtari legjendar i ka përdorur këto para për të blerë një hotel dhe për të nisur një biznes fillestar në Turqi dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Organizata Eagle FC po përjeton një kolaps pas një fillimi të fortë nën Nurmagomedov, i cili e bleu atë në 2020. Pas investimit të Habibit, organizuan tre evente në tokën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe nënshkruan me disa luftëtarë të njohur, por shpejt gjithçka u shua dhe sot organizata funksionon vetëm në territorin e vendeve të ish-BRSS.

Nëse Khabib shpallet fajtor për evazion fiskal, ai rrezikon deri në gjashtë vjet burg.

Kujtojmë se Nurmagomedov e përfundoi karrierën e tij në MMA në tetor 2020 pas fitores ndaj Justin Gaethje, e cila ishte e 29-ta në një karrierë që e mbylli pa humbje.

Kategoritë
Sport