“Pinguini i verdhë” ndër pinguinët më të rrallë në botë

Fotografi thotë se ai ka parë pinguinin “e parë” të verdhë mes kolonive në South Georgia.

Një fotograf i kafshëve të egra ka kapur imazhe të asaj që ai beson të jetë një pinguin i rrallë i verdhë gjatë një turneu në South Georgia.

Yves Adams tha se ai e pa mbretin pinguin me pamje të pazakontë me një pendë të verdhë të ndritshme gjatë kohës që drejtoi një ekspeditë fotografike dy-mujore përmes Antarktidës dhe Atlantikut Jugor.

Pinguini mund të shihet duke u ulur në sërf, dhe duke treguar pendën e tij pothuajse tropikale gjersa qëndron pranë një pinguini të rregullt bardhë e zi.

Pasi turneu ndaloi në ishujt e egër të South Georgia, fotografi 43-vjeçar dhe të ftuarit e tij zbarkuan në Salisbury Plain për të fotografuar koloninë e tyre prej më shumë se 120,000 pinguina mbretërorë.

Gjatë kohës kur Yves po merrte pajisjet e sigurisë, një grup zogjsh, zakonisht njëngjyrësh, shkuan drejt bregut, por një zog i pazakontë ia tërhoqi vëmendjen.

Duke vërejtur të riun me pendën e tij të ndritshme, Yves ishte i shpejtë për të kapur kamerën e tij dhe të kapte këto imazhe të asaj që ai e quan një pinguin të verdhë ‘të paparë ndonjëherë’.

Yves, nga Ghent, Belgjikë, tha: “Unë kurrë më parë nuk kisha parë ose dëgjuar për një pinguin të verdhë. Kishte 120,000 zogj në atë plazh dhe ky ishte i vetmi i verdhë atje. Të gjithë dukeshin normal përveç këtij. Në të vërtetë ishte diçka tjetër. Ishte një përvojë tepër unike.”

Fotografi pretendoi se pendët pothuajse tropikale të pinguinit u shkaktuan nga leucizmi, një mutacion që parandalon çdo melaninë fare të prodhohet në pupla, duke shkaktuar ngjyrosje të bardhë, të zbehtë ose të copëtuar në një kafshë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme