Performancë e paprecedentë për nder të Palestinës: Tifozët në Spanjë veshin tuta “të përgjakshme”

Grupi i tifozëve të Real Sociedadit spanjoll publikoi një video të një shfaqjeje kushtuar Palestinës që organizuan në ndeshjen e Champions League kundër Benfica-s.

Tifozët e Real Sociedad janë të njohur për mbështetjen e tyre për Palestinën që nga fillimi i bombardimeve izraelite të Gazës. Ata mund të mos jenë në sy të publikut aq shumë sa tifozët e Celtic, të cilët kanë mbështetur Palestinën për disa dekada, por performanca e tyre e fundit ka bërë xhiron e botës.

Ndonëse dueli u luajt të mërkurën, dhe përfundoi me fitoren 3:1 të vendasve, vetëm sot në faqen zyrtare të grupit të tifozëve është publikuar një video e paraqitjes së plotë.

Tifozët e Sociedad kanë veshur tuta të cilat janë të mbuluara me të kuqe dhe aludojnë për gjak. Gjatë asaj kohe, ata mbanin flamuj palestinezë dhe kështu u përpoqën të tërhiqnin vëmendjen për vuajtjet e njerëzve të pafajshëm në Gaza.

Regjistrimet janë përhapur shumë shpejt në rrjetet sociale sot, pasi janë publikuar.

Ndryshe, Sociedadi së bashku me Interin tashmë kanë siguruar një vend në fazën eliminatore të Champions League, edhe pse kanë mbetur edhe dy ndeshje për të luajtur. Në të njëjtin grup janë edhe Benfica dhe Red Bull Salzburgu.

Kategoritë
Sport