Nëse shampoja juaj përmban këto përbërës, hidheni menjëherë, paralajmërojnë ekspertët

Larja e flokëve rregullisht është e rëndësishme për ta mbajtur atë të pastër dhe të shëndetshëm, por është gjithashtu e rëndësishme të dini se çfarë saktësisht po vendosni në flokët tuaj. Por kjo është më lehtë të thuhet sesa të bëhet, sepse shumë prodhues të shamponave rendisin përbërësit në etiketa që një person mesatar nuk ka dëgjuar kurrë. Për fat të mirë, ekspertët thonë se ka një fjalë të lehtë për t’u kuptuar në etiketën e shamponit tuaj, që do të thotë që duhet ta vendosni atë shampo menjëherë jashtë përdorimit: parfumet.

“Fjala parfum në listën e përbërësve mund të nënkuptojë ‘kutinë e Pandorës’ të kimikateve sintetikë,” shpjegon Jana Blankenship, themeluese e linjës natyrore të kujdesit për flokët e Captain Blankenship dhe autore e Bukurisë së Egër.

“Parfumet janë të pronarit dhe klasifikohen si një sekret tregtar në Shtetet e Bashkuara, kështu që kompanitë e angazhuara në prodhimin e produkteve të kujdesit personal dhe parfumeve nuk kanë pse të zbulojnë qindra apo edhe mijëra kimikate të parregulluara që gjenden në recetat e tyre”, shton ai.

Jolene Caufield, një konsulente e vjetër e specializuar në jetesë të shëndetshme, mirëqenie dhe kujdes shëndetësor në Healthy Howard MD, thotë se fjala “parfum” zakonisht i referohet përdorimit të parfumeve sintetike për të prodhuar aroma të njohura si trëndafila, mollë ose livando.

“Aroma e bukur në secilën shishe është një përzierje e përbërësve të ndryshëm toksikë si ftalatet që lidhen me dëmtimin e riprodhimit dhe zhvillimit”, paralajmëron Caufield. dëmtojnë skalpin e kokës dhe shkaktojnë rënie ekstreme të flokëve “.

Sigurisht, jo të gjithë parfumet janë të këqija. Nëse vijnë nga një burim natyral, ju gjithashtu mund t’i përdorni në flokët tuaj, thotë Ghanima Abdullah, një estetiste dhe eksperte e flokëve për Stilet e Duhura.

Siç shpjegon ajo, ndërmarrjeve u pëlqen të nxjerrin në pah gjithçka që është e natyrshme në produktet e tyre, kështu që ata do të jenë të lumtur të shkruajnë në një vend të dukshëm se shampoja përmban, për shembull, vaj portokalli. Nëse burimet natyrore të aromës nuk janë të theksuara, shampoja juaj mban erë falë një ose më shumë përbërjeve kimike.

Pjesa më e madhe e rrezikut të mundshëm të përdorimit të aromave artificiale në shampon tuaj buron nga fakti që kompanitë mund të përdorin dhe të mos zbulojnë një numër kimikatesh, “disa prej të cilave mund të jenë të rrezikshme për shëndetin e njeriut”, thekson Dr. Luz Claudio, Profesor i Mjekësisë Mjedisore dhe Shëndetit Publik në Icahn School of Medicine. Gjithashtu, ai thotë, “skalpi ka shumë vaskularizim”, që do të thotë se këto kimikate mund të absorbohen në qarkullimin e gjakut.

Claudio dhe ekspertë të tjerë këshillojnë të lexojnë deklaratat e shamponave me shumë kujdes dhe të kërkojnë shampo pa erë. Por është e rëndësishme të kontrolloni nëse shampoja juaj gjithashtu përmban disa nga këta përbërës:

1. Sulfatet

Shumë ekspertë të flokëve do të avokojnë për shampo pa sulfate. Kjo sepse jo të gjithë reagojnë mirë ndaj sulfateve, thotë Iva Teixeira, bashkëthemeluese e projektit The Good Face, një sit që analizon përbërësit e zakonshëm të produkteve të bukurisë për toksicitet.

“Shampoja është i njohur për strukturën e tij me sapun dhe me shkumë. Në disa produkte, sulfatet janë përgjegjëse për këtë,” shpjegon ajo: “Megjithatë, sulfatet janë jashtëzakonisht të këqija për flokët dhe lëkurën e kokës. Toksinat njihen gjithashtu sepse ato janë veçanërisht irrituese.”

2. Ruajtës që lëshojnë formaldehidin

Caufield paralajmëron konsumatorët që të mos përdorin shampo me konservantë që lëshojnë formaldehid sepse ato mund të shkaktojnë acarim dhe ju mund t’i njihni ato nga etiketat quaternium-15, hydantoin DMDM ​​dhe ure imidazolidinyl, raporton Best Life.

3. Parabenet

Parabens janë gjithashtu një “ruajtës i zakonshëm” në shampo, thotë Teixeira. Sidoqoftë, ajo paralajmëron që parabenet lidhen posaçërisht me “kancerin dhe çrregullimet e hormoneve”.

4. Triclosan

Triclosan është një përbërës që mund të gjendet në shumë pasta të dhëmbëve, sapunë dhe shampo të njohura. Por Teixeira thotë se ai ka një “listë të gjatë të efekteve negative të shëndetit” pas tij. Sipas Klinikës Mayo, hulumtimi ka treguar se triclosan “ndryshon rregullimin e hormoneve në kafshë, mund të kontribuojë në zhvillimin e mikrobeve rezistente ndaj antibiotikëve dhe të dëmtojë sistemin imunitar”.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet