Ndeshja europiane në Turqi e mbushur me emocione

Tifozët e Trabzonsporit turk kanë bërë një koreografi fantastike para ndeshjes kundër Baselit në Ligën e Konferencave të UEFA-s kushtuar viktimave të tërmetit shkatërrues që goditi së fundmi këtë vend dhe Sirinë.

Mediat turke bënë të ditur se tifozët e të gjitha klubeve më të mëdha në Turqi e kanë përkrahur së bashku ndeshjen e sotme duke blerë bileta, por ajo që me siguri do të bëjë xhiron e botës është koreografia që kanë bërë dhe me të cilën kanë falënderuar për ndihmën që u ka ardhur nga të gjitha anët. botë.

Në qendër të koreografisë është një shpëtimtar, me një foshnjë në krahë dhe me mesazhin “faleminderit”, në helmetë janë vizatuar flamujt e vendeve që ndihmuan Turqinë pas tërmetit.

 

Gjithashtu, në “shëtitjen” popullore mund të shihet një qen, si një nga simbolet e kërkimit të njerëzve që kanë mbetur në rrënoja.

Së bashku do të qëndrojmë, së bashku do të shërojmë plagët tona”, thuhet në njoftimin zyrtar të Trabzonspor.

Duhet thënë gjithashtu se tifozët në ndeshjen e sotme për respekt për viktimat nuk do të këndojnë këngë tifoze.

Numri i të vdekurve nga tërmeti më vdekjeprurës i Turqisë në historinë moderne është rritur në 36,187, thanë autoritetet më herët. Në Siri, ku tërmeti përkeqësoi një krizë humanitare të shkaktuar nga 12 vjet luftë, u raportuan 5800 të vdekur – një shifër që ka ndryshuar pak në ditë.

 

Kategoritë
Sport