Ndërtimi i urës që do të lidhë Italinë dhe Siçilinë mund të ngadalësohet nga faktorë mafioz dhe gjeografik

Ideja e ndërtimit të një ure që do të lidhë kontinentin e Italisë me Siçilinë është afër realizimit, por duket se disa faktorë mund të pengojnë apo komplikojnë punën.

Ekziston një thënie popullore në italisht, e ngjashme me atë të përdorur nga anglofonët “Kur ferri ngrin”, që përkthehet në “Do ta bëj kur të përfundojë ura për në Mesinë”.
Kohët e fundit kjo ide ka filluar të ringjallet gjithnjë e më shumë, por që para fillimit realizimi has në pengesa.

Konsorciumi i udhëhequr nga Italia do të marrë një kontratë për ndërtimin e urës së Mesinës 10 miliardë euro që do të lidhë Sicilinë me kontinentin, e cila do të realizojë një ide që daton që nga koha e Perandorisë Romake.

Salini Impregilo, i quajtur tani Webuild, fitoi tenderin origjinal evropian në 2006, por plani u tërhoq më pas për shkak të shqetësimeve të kostos.

Kur të ndërtohej, ura do të shtrihej dy milje (3.2 kilometra) dhe do të ishte ura më e gjatë e varur në botë.

Tani projekti i madh inxhinierik mund të realizohet, falë një dekreti të miratuar muajin e kaluar nga qeveria e Giorgio Melonit pasi ministri i transportit Matteo Salvini ringjalli një plan të shtyrë për herë të fundit kur Silvio Berlusconi ishte kryeministër.

Megjithatë, në mënyrë që gjërat të mos shkojnë saktësisht në mënyrën më të lehtë, sfidat me të cilat përballet ura, si gjeografikisht ashtu edhe për shkak të faktorëve të tjerë, janë komplekse.

Italia jugore është e prirur ndaj korrupsionit me dy sindikata kryesore të krimit të organizuar, ‘Ndrangeta’ e Kalabrisë dhe Cosa Nostra siciliane, të shkëlqyera në infiltrimin e projekteve të ndërtimit.

Denaro ishte kundër ndërtimit të urës, siç ishin disa bosë të tjerë mafioz, sipas dëshmisë së informatorëve që kontribuan në arrestimin e Denaros, pjesërisht sepse sindikatat e krimit të organizuar ushqehen me varfërinë dhe moszhvillimin.

Pavarësisht kësaj, frika mbetet. Një studim antimafia nga qendra kërkimore e Qendrës Nomos, i publikuar 20 vjet më parë dhe që po përditësohet tani, paralajmëron se pjesë të projektit, si transporti dhe furnizimi, mund të bien nën kontrollin kriminal, si dhe mundësinë që mafia lokale të kërkojë para për mbrojtje. .

Salvini minimizoi shqetësimet.

“Unë nuk kam frikë nga infiltrimi kriminal. Ne do të jemi në gjendje të garantojmë që kompanitë më të mira italiane, evropiane dhe globale të punojnë atje. Do të ketë organe mbikëqyrëse në të cilat ne punojmë për çdo euro të investuar në urë,” tha Salvini në parlament të fundit. javë.

Nga ana tjetër, ka edhe probleme gjeofizike që mund të jenë edhe më të vështira për t’u luftuar.

Kanali i Mesinës ndodhet përgjatë vijës së thyerjes ku një tërmet me magnitudë 7.1 në vitin 1908 vrau më shumë se 100,000 njerëz dhe shkaktoi një cunami që shkatërroi zonat bregdetare në të dy anët kalabreze dhe siciliane të ujit.

Mbetet ngjarja sizmike më vdekjeprurëse e regjistruar në Evropë deri më sot.

Ujërat këtu janë gjithashtu të rrëmbyeshëm. Rrymat janë aq të forta saqë shpesh shkulin alga deti nga shtrati i detit dhe ndryshojnë çdo gjashtë orë, sipas NASA-s, e cila vëren se valët e forta janë të dukshme nga hapësira.

Megjithatë, planifikuesit thonë se ura do të jetë rreth 74 metra mbi nivelin e detit dhe do të sigurojë një kanal lundrimi prej 600 metrash, duke lejuar që të kalojnë anijet e mallrave dhe madje edhe anijet më të larta të lundrimit. Ai do të projektohej gjithashtu për t’i bërë ballë një tërmeti me magnitudë 7.5 ballë, pak më i fortë se ai shkatërrues i vitit 1908.

Sido që të jetë, ura nuk ka qenë asnjëherë aq afër ndërtimit sa është tani, pasi Meloni nënshkroi një dekret që i hapi rrugën përcaktimit të planeve konkrete. Rregullorja do të bëhet ligj në qershor dhe Salvini tha se shpreson se ndërtimi do të fillojë deri në korrik 2024, raporton CNN.

Kategoritë
BotaLajme