Mediat izraelite: Është arrestuar një tifoz i Kosovës për shkak të një postimi kundër Izraelit

Kombëtarja izraelite e futbollit ka mbërritur mbrëmë vonë në Prishtinë, ku pritet të zhvillojë të dielën ndeshjen e vonshme kualifikuese për Kampionatin Evropian kundër Kosovës.

Në kryeqytetin e Kosovës ka pasur tension që nga mbrëmja e djeshme për shkak se izraelitët duhet të ruhen nga forca të forta policore, ndërsa një tifoz është arrestuar pasi kishte postuar për Izraelin në rrjetet sociale.

Portali izraelit One raportoi se ka qenë 38-vjeçari Majrid Tenshin, i cili ka thirrur tifozët e tjerë të mblidhen para hotelit ku po qëndrojnë futbollistët izraelitë.

Për shkak të kësaj, ai do të qëndrojë në paraburgim deri në përfundimin e ndeshjes, ndërsa rreth hotelit ku po qëndrojnë izraelitët është një gjendje rrethimi pasi ka një numër të madh policësh dhe personash përgjegjës për sigurinë.

“Priten rreth 300 policë dhe pjesëtarë të njësive speciale. Snajperët do të vendosen në çatitë e shtëpive afër stadiumit. Patrulla, polic me qen, janë të gjithë rreth hotelit 24 orë në ditë dhe çdo mysafir kalon në siguri të lartë. masat”, thekson portali.

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit do të luhet të dielën nga ora 20:45 dhe mysafirët do të kërkojnë një fitore që do t’i linte në luftë për dy vendet e para dhe një vend në Kampionatin Evropian.
Aktualisht, Izraeli është i treti në tabelë me 11 pikë, pesë më pak se liderja Rumania dhe katër më pak se Zvicra e vendit të dytë. Megjithatë rumunët kanë dy dhe zviceranët një ndeshje më shumë se Izraeli. Kosova është e katërta me 7 pikë.

Kategoritë
Sport