Media suedeze: Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq është kandidat serioz për kreun e NATO-s

Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg i skadon mandati më 30 shtator të këtij viti dhe pritet që emri i pasuesit të tij të bëhet i ditur nga samiti i NATO-s në kryeqytetin lituanez Vilnius më 11 dhe 12 korrik.

Javët e fundit mediat perëndimore po spekulojnë gjithnjë e më shpesh për kandidatët për pasardhës të Stoltenberg dhe dje në këtë spekulim u bashkuan edhe dy gazeta të përditshme suedeze, socialdemokratja Aftonbladet dhe konservatorja Svenska Dagbladet.

Të dyja gazetat e përmendin Plenkoviqin si kandidat serioz

Të dy gazetat përmendin kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq si një kandidat serioz për Sekretarin e ri të Përgjithshëm të NATO-s. Aftonbladet shkruan se vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore janë ndjerë prej kohësh të lënë pas dore në shpërndarjen e detyrave kryesore në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Gazeta suedeze thekson se kjo hap hapësirë ​​për presidentin aktual rumun Klaus Iohannis, kryeministren e Estonisë Kaja Kallas dhe Andrej Plenkoviq.

Megjithatë, mandati presidencial i Iohannis skadon vetëm në nëntor 2024 dhe Kallas konsiderohet tepër armiqësor ndaj Rusisë, gjë që e vendos Plenkoviçin në pozitën e favorit nëse kërkohet sekretari i përgjithshëm i ardhshëm në këtë pjesë të Evropës. Duhet thënë se Plenkoviç konsiderohej nga opinioni suedez si një nga liderët e Partisë Popullore Evropiane dhe një figurë me ndikim në Bashkimin Evropian.

Është gjithashtu e mundur që një grua të marrë drejtimin e NATO-s

Mediat suedeze spekulojnë më tej se udhëheqjen e NATO-s për herë të parë në histori ndoshta mund ta marrë një grua, por të tre kandidatët e përmendur kanë disa pengesa dhe mangësi.

Deri vonë, kryeministrja social-demokrate finlandeze Sanna Marin do ta ketë të vështirë të marrë postin e sekretares, jo vetëm sepse Finlanda u bë anëtare e NATO-s vetëm këtë javë, por edhe sepse dy sekretarët e përgjithshëm të fundit vijnë nga vendet nordike. – Danezi Anders Fogh Rasmussen dhe norvegjezi Stoltenberg. Ndoshta do të ishte shumë nëse sekretari i tretë radhazi do të vinte nga veriu i Evropës.

Mes kandidatëve është edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila ishte ministre gjermane e Mbrojtjes për gjashtë vjet, por mandati i saj përfundon në fund të vitit 2024. Thuhet se ministrja aktuale gjermane e Punëve të Jashtme, Annalena Baerbock, gjithashtu ka disa atu, por është e vështirë të besohet se aleatët do të pranonin që NATO dhe BE të drejtohen nga dy femra gjermane.

Përmenden edhe kryeministrat e Holandës dhe të Spanjës

Në kërkimin e kandidatëve, media suedeze iu drejtua edhe kryeministrit holandez për një kohë të gjatë Marko Rutte, emri i të cilit përmendet shpesh në llogaritjet për poste të larta në Bashkimin Evropian. Mbiemri në listë është kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, por handikapi i tij është se Spanja merr presidencën e Bashkimit Evropian më 1 korrik dhe zgjedhjet parlamentare e presin në nëntor.

Nëse një marrëveshje nuk arrihet deri në verë, thekson Aftonbladet, ka mundësi që t’i bëhet presion Stoltenberg për të qëndruar si Sekretar i Përgjithshëm edhe për një vit. Mandati i ish-kryeministrit norvegjez skadoi vitin e kaluar, por për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, ai vendosi të pranojë idenë për të qëndruar edhe një vit. Ishte zgjatja e tretë e mandatit të tij dhe vetë Stoltenberg theksoi se do të ishte e fundit.

Është përmendur edhe Kolinda, por…

Është interesante se rreth një vit më parë ish-presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarović u përmend si pasardhëse e Stoltenberg, por pas një interviste për një të përditshme suedeze Dagens Nyheter në mars 2022, në të cilën ajo foli me shumë mirëkuptim për presidentin rus Vladimir Putin. kandidatura e saj vdiq papritur.

Kategoritë
LajmeRajoni