Mbappe pranon ta sfidojë Boltin për sprint në 100 metra

Usain Bolt, mbajtësi aktual i rekordit të 100 metrave, ka sfiduar sulmuesin e Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappe në një garë, e cila tani është pranuar.

Pasi u tërhoq nga atletika në vitin 2017, sprinteri xhamajkan bëri një depërtim të shkurtër në futboll, duke kaluar disa muaj duke luajtur futboll në Australi, transmeton Gazeta Express.

Bolt zbuloi se ishte “frymëzuar” nga Mbappe gjatë një interviste të fundit, gjatë së cilës ai sfidoi kapitenin e Francës në një garë.

Duke folur në një ngjarje promovuese, të bashkëorganizuar nga “Nike dhe fondacioni i tij, Mbappe iu përgjigj pozitivisht sfidës së Bolt

“Ai i frymëzoi të gjithë gjithashtu dhe mendoj se të gjithë rrinin zgjuar natën vonë për të parë një nga garat e Usain Bolt. Mund të them se është reciproke dhe se fillimisht fillova ta admiroj”, tha fillimisht 25-vjeçari.

Më pas ai ra dakord për sfidën në 100 metra.

“Do të ishte argëtuese, pse jo një ditë nëse të dy kemi kohë, të bëjmë diçka të mirë. Nuk pres shumë nga rezultati”, tha Mbappe, i cili nuk i jep shanse vetes për të mposhtur 37-vjeçarin, koha e të cilit prej 9″58 mbetet rekordi botëror në 100 metra për meshkuj.

Kategoritë
LajmeSport