Mashtrim i paparë: Ish-lojtari i Barcelonës nënshkroi për Dinamon, vëllai i tij binjak luante për të

Dinamo e Bukureshtit nënshkroi Edgar Ié në shkurt dhe tre muaj më vonë zbuloi se vëllai i tij binjak Edelino ishte në fakt në ekipin e tyre.

Rumania po heton nëse futbollisti Edgar Ié e detyroi vëllain e tij binjak Edelin të luante pesë ndeshje në vend të tij për Dinamon e Bukureshtit që luftonte për rënie.

Edgar Ié nënshkroi për Dinamon në shkurt, por mesa duket lojtari që mbërriti në Bukuresht ishte vëllai i tij binjak Edelino.

Rasti i ndërrimit të identitetit u zbulua nga gazetari Daniel Sendre, i cili raportoi se ata ishin të befasuar në Dinamo e Bukureshtit sepse Edgar Ié nuk fliste mirë anglisht dhe komunikonte vetëm në portugalisht edhe pse luante në Spanjë, Francë, Turqi dhe Holandë.

“Më duket surreale. Fillova të telefonoj, të flas me miqtë e mi dhe lajmi është i vërtetë, nuk mund ta besoj. Askush nuk e mohoi. Mora vesh që ai ka një vëlla binjak që gjithashtu luan futboll”, tha Florin Prunea. ish-lojtar dhe ish-president i Dinamos.

Gazetari rumun Emanuel Rosu raportoi se Dinamo i kërkoi të dyshuarit Edgar Ié të tregonte patentën e shoferit, të cilën ai e refuzoi.

Nëse ndryshimi i identitetit konfirmohet zyrtarisht, Dinamo e Bukureshtit rrezikon të humbasë tetë pikët e fituara në pesë ndeshjet që ka luajtur Edelino në vend të Edgar Ié.

Një burim nga Federata Rumune e Futbollit shpjegoi për iAMsport se nuk ka asnjë skenar të planifikuar për këtë situatë. Nëse lojtari që ka luajtur nuk është ai që është regjistruar, mund të ketë sanksione.

Ligjërisht, Dinamo nuk kishte ndërmend të përdorte kurrë vëllain binjak në vend të lojtarit që solli dhe mund të mbrohej me faktin se nuk e dinte se po mashtronin.

Kush janë vëllezërit?

Edgar Miguel Ié ka lindur më 1 maj 1994 dhe është përfaqësues i Guinea-Bissau pasi ka luajtur në ekipet e të rinjve për Portugalinë. Ai stërviti në ekipin e të rinjve të Sportingut derisa nënshkroi për Barcelonën B në 2012. Ai madje bëri debutimin e tij për ekipin e parë të trajnerit të Luis Enrique më 3 dhjetor 2014 dhe u largua nga Barca në 2015.

Më pas ai luajti për Villarreal B, Belenenses, Lille, Nantes, Trabzonspor, Feyenoord dhe Basaksehir përpara se të nënshkruante për Dinamon e Bukureshtit.

Vëllai i tij binjak Edelino gjithashtu filloi në Sporting, dhe e kaloi karrierën e tij kryesisht në klube më të dobëta në Portugali. Skuadra e tij e fundit ishte Tluchowia Tluchow në Poloni pasi luajti për GD Resende në Portugali.

Kategoritë
Sport