Maqedonia e Veriut po forcon ushtrinë e saj, porositën 18 obusa të prodhimit turk

Maqedonia e Veriut vendosi të forcojë arsenalin e saj ushtarak duke blerë armë nga Turqia dhe vende të tjera.

Mediat lokale raportojnë se masa kishte për qëllim modernizimin e divizioneve të artilerisë së Ushtrisë së Maqedonisë së Veriut.

“Ushtria e Maqedonisë së Veriut po kalon një modernizim të madh. Me ndihmën ushtarake amerikane dhe gjermane po riarmatosemi me sisteme të reja luftarake. Janë porositur 18 obusa të markës Boran, ndërsa për këmbësorinë do të marrin amerikanë. mjetet luftarake Stryker dhe JLTV, si dhe sistemi raketor francez i mbrojtjes ajrore Mistral 3”, thuhet në raport.

Kontingjenti i parë i obusit Boran do të mbërrijë pas dy vitesh, ndërsa dy të tjerët do të dorëzohen në periudhën 2029-2031.

Maqedonia e Veriut aktualisht ka një batalion të lehtë këmbësorie me përforcime, duke përfshirë një bateri të obusit M2A1 të vjetëruar për disa detyra brenda NATO-s dhe misioneve ndërkombëtare.

Howitzeri turk Boran ka një rreze veprimi prej 17 kilometrash (10,56 milje) dhe një shpejtësi zjarri deri në gjashtë fishekë në minutë.

Maqedonia e Veriut është anëtarja më e re e NATO-s. Ajo u bë pjesë e aleancës në mars 2020, pasi Greqia e bllokoi dhe shantazhoi për vite me radhë për shkak të emrit të saj të mëparshëm Maqedoni.

Kategoritë
LajmeRajoni