Lojtari i Mainz nuk shqetësohet për ndëshkimin për mbështetjen ndaj Palestinës: Unë i qëndroj qëndrimit tim sa të jem gjallë

Sulmuesi holandez Anwar El Ghazi është bërë i ditur përmes rrjeteve sociale pas informacionit se Mainzi i tij ka shprehur gatishmëri për heqjen e suspendimit dhe ka theksuar se nuk heq dorë nga qëndrimet e tij të shprehura dhe se askund nuk ka kërkuar falje.

Përkatësisht, Mainz e suspendoi El Ghazin javën e kaluar për një postim në Instagram në të cilin ai mbështeti palestinezët pas shpërthimit të konfliktit të armatosur me Izraelin dhe bombardimit të Gazës.

“Për të shmangur çdo keqkuptim, postimi im i 27 tetorit ishte reklama ime e vetme për Mainz dhe publikun në lidhje me postimet e mia të mëparshme në rrjetet sociale. Të gjitha postimet e tjera, komentet dhe faljet më atribuohen gabimisht dhe nuk janë bërë nga unë. Pozicioni im është njësoj si kur filloi e gjitha: unë jam kundër luftës dhe dhunës, jam kundër vrasjes së civilëve të pafajshëm, jam kundër të gjitha formave të diskriminimit, jam kundër islamofobisë, jam kundër antisemitizmit, jam kundër gjenocidit, jam kundër aparteidit, jam kundër okupimit dhe kundër shtypjes, nuk pendohem dhe as nuk pendohem për pikëpamjet e mia, nuk distancohem nga ajo që thashë, nuk do ta bëj tani dhe nuk do ta bëj për pjesën tjetër të jetës sime. Unë gjithmonë do të qëndroj në mbrojtje të njerëzimit dhe të shtypurve. Unë nuk i detyrohem asnjë vendi. Nuk mendoj se dikush apo ndonjë vend duhet të jetë mbi ligjin ndërkombëtar. Nuk kam zgjidhje tjetër veçse të qëndroj i vendosur në pikëpamjet e mia dhe dëshmoj për të vërtetën.Unë do ta bëja këtë edhe nëse e vërteta do të ishte e papërshtatshme për mua ose familjen time. Nuk do të ketë kurrë një justifikim për 3500 fëmijët e vrarë në Gaza gjatë tre javëve të fundit”, shkroi El Ghazi, duke shtuar:
“Unë nuk e kuptoj se si bota mund të heshtë kur sipas iniciativës ‘Save the Children’ një fëmijë vritet në Gaza çdo 10 minuta? Ndërsa unë luaj një lojë, nëntë fëmijë vriten në Gaza dhe numri është duke u shtuar çdo ditë. Kush ka ndërgjegje, nuk mund të heshtë. Ne duhet të këmbëngulim për t’i dhënë fund vrasjeve në Gaza, tani!”

Kujtojmë se El Ghazi ka ardhur në Mainz vetëm një muaj e gjysmë më parë si lojtar i lirë, ndërsa më parë ka luajtur për PSV, Ajax, Lille, Aston Villa dhe Everton.

Kategoritë
Sport