Liverpooli po përgatitet të shesë Salah?

MOHAMED SALAH, Roberto Firmino dhe Joel Matip mund të largohen nga Liverpool gjatë verës, raportojnë disa media angleze. Liverpooli e vlerësoi sezonin aktual si një incident që duhet harruar sa më parë, ndaj Jurgen Klopp dhe drejtuesit e klubit vendosën të nisin përgatitjen e stafit për sezonin e ardhshëm.

Në afatin kalimtar të dimrit, Cody Gakpo nga PSV tashmë ka mbërritur për 42 milionë euro dhe plani është që në verë të sjellë edhe disa lojtarë të tjerë në Anfield, veçanërisht në mesfushë, ku Liverpooli ka më shumë probleme. Ka spekulime kryesisht për ardhjen e Jude Bellingham nga Borussia Dortmund. Reali gjithashtu e dëshiron atë dhe është gati të paguajë mbi 100 milionë euro dëmshpërblim, ndaj është e qartë se një marrëveshje e tillë do të ishte shumë bujare për Liverpool-in.

Paratë duhet të fitohen

Në mënyrë që një transferim kaq i madh të jetë i mundur, Liverpool duhet të shesë disa nga lojtarët pa të cilët mendon se mund të vazhdojë të funksionojë normalisht. Anglezët njoftuan se tre yjet e përmendur më parë janë në atë listë.

Firmino dhe Matip janë zgjedhje logjike sepse nuk kanë statusin e lojtarëve të përhershëm të ekipit të parë, kështu që, si të gjithë lojtarët e atij statusi, ata janë gjithmonë në dispozicion për shitje, dhe Salah e gjeti veten në vitrinë sepse ai shkeli në këmbë në ne moshen 30 vjecare dhe duke qene se eshte anesor, tani eshte ndoshta mundesia e fundit kur mund te fitohet monetare me cilesi.

Sapo fuqia e tij fizike të fillojë të bjerë, gjë që ndodh në mënyrë të pashmangshme çdo vit pas të 30-ave, do të bjerë edhe çmimi që ai mund të marrë në treg. Prandaj, drejtuesit e Liverpool vendosën të kërkojnë një blerës që në verë, në mënyrë që të financojnë pjesën më të madhe të transferimit të Bellingham me kompensimin që marrin për Salah.

Kategoritë
Sport