Lajmi i hidhur la në hije triumfin e Leipzigit, i gjithë stadiumi qëndroi i heshtur

Mbrëmë, RB Leipzig fitoi në shtëpi ndaj Hoffenheimit (3:1) dhe siguroi një vend në çerekfinale të Kupës së Gjermanisë, por paraqitja e shkëlqyer e skuadrës së Bundesligës u la në hije nga një lajm i hidhur.

Domethënë, në respekt të tifozit fatkeq që u sëmur para fillimit të ndeshjes, në tribunat e stadiumit mbretëroi heshtja për të gjithë 90 minutat.

Edhe pse të gjithë shpresonin për më të mirën dhe mesazhet emocionale erdhën nga ekipi, sot erdhi lajmi që askush nuk dëshiron ta dëgjojë.

Tifozi nuk ishte në gjendje të luftonte për jetën e tij në një spital aty pranë, ku u dërgua me urgjencë pasi mori CPR në vendngjarje.

Leipzig bëri gjithashtu një njoftim të shkurtër në profilin e tyre zyrtar në Twitter.
“Personi i cili u transferua në spital mbrëmë fatkeqësisht ka ndërruar jetë. I shprehim ngushëllimet familjes”, ka thënë klubi gjerman.

Meqë ra fjala, Leipzig ndeshjen e radhës do ta luajë të shtunën jashtë Këlnit në Bundesligë.

Kategoritë
Sport