Kylian Mbappe do të bëhet kapiteni i tretë më i ri i Francës në histori

Pasi Raphael Varane tronditi publikun sot dhe njoftoi se po i jepte fund karrierës së tij ndërkombëtare, posti i kapitenit të Francës mbeti vakant.

Kapiteni Hugo Lloris njoftoi pas përfundimit të Kupës së Botës se nuk do të mbrohej më për Francën dhe roli i liderit të trengjyrëshit duhej t’i kalonte zëvendësit të tij Varane.

Megjithatë, pasi edhe Varane vendosi që nuk do të luante më për Francën, pozita e kapitenit mbeti bosh.

Siç raportohet nga Get French Football News, shiriti i kapitenit të Francës do t’i jepet Kylian Mbappe, i cili do të bëhet kapiteni i tretë më i ri në histori të Tricolor.

Kapiteni më i ri i Francës në histori është Lloris, i cili u bë kapiten në vitin 2010 në moshën 24-vjeçare dhe nëse Mbappe merr shiritin e kapitenit në ndeshjen kualifikuese për Euro kundër Holandës më 24 mars, ky nder do t’i shkojë atij në moshën 24-vjeçare. 3 muaj e 5 ditë.

Së bashku me Llorisin, kapiteni më i ri se Mbappe ishte legjendari Michel Platini, i cili drejtoi trengjyrëshit me një fjongo rreth krahut në moshën 24 vjeç, 2 muaj e 16 ditë.

Kategoritë
Sport